Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Evde evcil hayvanlar (kedi, kuş, balık) beslemenin hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evde evcil hayvanlar (kedi, kuş, balık) beslemenin hükmü nedir?

  Reklam
  Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Gökte süzülen kuştan, denizin derinliklerinde yüzen balıklara; rengi ve kokusu ile gülümseyen güzelim çiçeklerden rengârenk uçuşan kelebeklere; birbirinden güzel ağaçları bağrında barındırarak semâya uzanan dağlardan, çağıldayan derelere kadar iç içe, yan yana sıralanan güzellikler...

  Bu güzelliklerden ve tatlı nimetlerden kuşları Kur’ân-ı Kerim nasıl anlatıyor?
  “Gökle yer arasında Allah’ın hükmüne boyun eğerek uçan kuşları görmezler mi? Onları havada tutan Allah’tan başkası değildir. Îman eden bir topluluk için şüphesiz bunda deliller vardır.”1
  “Görmedin mi, göklerde ve yerde olanlar ve kanat vuran kuşlar Allah’ı tesbih eder. Onların hepsi ibadetini de bilir, tesbihini de. Allah ise onların işlediklerini hakkıyla bilir.”2
  Kur’ân, kuşlardan sadece kuş oldukları için bahsetmiyor. Onları gökyüzünde kimin tuttuğunu, kimin emri altında hareket ettiklerini dikkatimize sunuyor. Yaptıkları hareketlerin, çıkardıkları seslerin mânâsız ve başıboş olmadığını, her birinin kendine göre bir ibadet ve tesbihinin bulunduğunu anlatıyor. Kısaca, milyarlarca kuştan her biri Allah’ın varlığını ve birliğini ilan eden İlâhî bir mektuptur.
  Kâinata ve varlıklara bu gözle bakan insan, onlardaki güzelliklerden Cemîl ve Lâtif olan Cenab-ı Hakk'a gidecektir.

  Evet, kuşlar birer nimet. Başta Rabbimizi tanımamıza vasıta olan bir nimet. Ötüşleri ile şakımaları ile zikirlerini haykıran bir nimet. Rengârenk tüyleri, uçuşları ve duruşları ile birbirinden güzel manzaralar sergileyen bin bir nimet...

  Bilhassa şehir hayatının kendine has tarzı itibariyle bu nimetlerden yakinen istifade edemeyen bazı kimseler kanarya, bülbül, muhabbet kuşu ve papağan gibi kuşları sesleri ve süsleri maksadıyla evlerinde besliyorlar. Burada o hayvanlara bir zulüm söz konusu olmaz. Zaten bu kuşlar kafeste yaşayabilecek yapıdadırlar. Ciddi bir besleme ve bakıma tâbi olduklarından bir zarara uğramış olmuyorlar.

  Nitekim Asr-ı saadette bu meseleye ışık tutan bir hâdise de vardır. Sahabe-i Kiramdan Enes bin Mâlik’in küçük kardeşinin küçük bir kuşu vardı. Bir seferinde Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bu çocuğu gördüğünde, “Kuşcağıza ne oldu?” diye sormuştu.3 Bu ifadeden de kuş beslemenin mübah sayıldığı anlaşılmaktadır.

  Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Şöyle ki: Kuş sevgisi, merakı, hobisi günümüzün büyük bir kısmını almamalı, ibadetimize engel olmamalı, bizi asıl vazifelerimizden alıkoymamalı, işi mâlâyaniyata, boş meşguliyete götürmemelidir.
  Akvaryum için de aynı şeyler geçerlidir. Birbirinden güzel balıkların yüzüşlerini seyretmek insana birçok mânâları hatırlatacaktır. Balıkların dışında diğer deniz hayvanları da aynı kategoriye tabidir.

  Evde kedi beslemek caizdir ve bir sakıncası yoktur. Hatta bazı durumlarda gerekli bile olabilir. Bediüzzaman gibi bazı alimler bunların çıkardığı mırmırların "Ya Rahim, Ya Rahim" şeklinde bir dua olduğunu söylemektedirler.
  Kaynaklar:

  1 Nahl Sûresi, 79.
  2 Nur Sûresi, 41.
  3 İbni Mâce, Edeb: 2.


  Paylaş
  Evde evcil hayvanlar (kedi, kuş, balık) beslemenin hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evcil Hayvanlara Bağlı Alerjilerin Sebebi Nedir?

  Bütün evcil hayvanların tüylerinden alerjen denilen ince moleküller dökülür. Bütün köpeklerin derilerinde, salyalarında ve idrarlarında alerjenler vardır. Kıllarının uzunluğu kısalığı, köpeğin cinsi ne olursa olsun, her köpek alerjen unsurlar taşır.
  Kıl Boyu Önemli Değil

  Deri döküntüleri evcil hayvanınızın tüyüne yapışır ve evcil hayvan alerjenlerini insanlara taşıyan şey işte bu dökülen tüylerdir. Fakat kılın miktarı önemli değildir. Tüylü köpekler, tüyleri daha az olan köpeklerden daha fazla alerjiye neden olmazlar. Fakat kimi köpekler, örneğin Obama''nın sahip çıktığı Portekiz su köpeği diğer köpeklere göre daha az tüy töker. Ayrıca bazı insanlar alerjenlere diğer insanlardan daha hassastır.


  Hangi Köpek En Az Döküntü Atıyor?

  Amerika Kennel Kulubü ''döküntüsüz'' köpeklerin bir listesini vermiştir. Bu köpekler biraz tüy dökmektedirler, ancak bunlar deri dökmezler ve bu yüzden daha az döküntüye sebep olurlar. Kulübün listesi: Bedlignton Teriyeri, bichon frise, irlandalı su spaniyeli, Kerry blue teriyer, Maltesse, poddle (minyatür kaniş), Portekiz su köpeği, schnauzer, Yumuşak tüylü Wheaten Teriyer ve Meksikalı tüysüz köpek.  Kırma Köpekler

  Amerikan Kennel Kulubüne şüpheyle bakabilirsiniz, fakat bazı kırma köpekler çok meşhurdurlar ve kendi aralarında üreyerek yeni bir cins oluştururlar. Labradoodle buna bir örnektir. Labrador/poddle kırması olan bu köpek türünün daha az döküntülü bir köpek olduğu söylenmektedir, bununla birlikte Amerikan Kennel Kulubü bu köpeklerin tüylerinin poodle gibi olacağının bir garantisi olmadığı uyarısında bulunmaktadır.


  Daha Az Döküntü Daha Az Alerji?

  Acaba Amerikan Kennel Kulubünün bahsettiği daha öz döküntülü köpekler daha az mı alerjiye neden oluyor? Belki de değil. Sekiz farklı türden oluşan 288 köpeği içeren bir araştırma gösteriyor ki sadece Labrador retriever köpekleri diğer türlere göre belirgin bir şekilde daha az döküntü vermiştir. En alerjenik köpekler arasında şunlar bulunmaktadır: Amerikan Kennel Kulubünün düşük döküntü listesinde bulunan Poodles ve Yorkshire teriyerleri.

  Saf Türler ve Melezler

  Sonuç: Alerji yapma söz konusu olduğunda bir köpeğin bireysel özellikleri onun cinsiyetinden veya türünden daha önemlidir. Başkepeği olan köpekler daha fazla alerjen yaymaktadır. Melezler daha ziyade kalıtsal kepek problemleri yaşayabilmektedir. Bu türler spanieller, springer spanielleri, baseler, West Highland beyaz teriyerleri, daksundlar, Labradorlar, golden retrieverlar ve Alman çoban köpekleridir.


  Köpeklerin Bulundukları Yerlerdeki Toz Keneleri

  Hapşırıyorsanız, bunun nedeni köpek olmayabilir. Toz keneleri - en çok alerji yapan kaynak - köpeklerin en çok zaman geçirdikleri yerlerde gelişmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, özellikle evinizde havalandırma yoksa veya köpeğin yatağı bodrumdaysa bir yıldan sonra köpek yerinin değiştirilmesini önermektedir.


  Alerjen Madde Dökmeyen Köpek veya Kedi Yok

  Kedi salyası güçlü alerjenler taşır. Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de kıl boyu önemli değildir. Bazı kedi türleri - Sibirya kedileri ve Mavi Rus kedileri - daha az alerjenik olmakla ünlüdür. Fakat alerjiye yol açmayan kedi diye bir şey yoktur.


  Köpek Alerjisi Belirtileri


  Köpek alerjileri belirtileri diğer burun alerjileri belirtilerine benzer. Bu belirtiler şunlardır:

  • Öksürme ve hırıltı
  • Kırmızı, kaşıntılı gözler
  • Akan, kaşıntılı burun
  • Hapşırma
  • Cilt reaksiyonları

  RAST (radiyoalergosorbent testi) denilen kan testleri veya cilt testleri alerjilerin sebep listesini daraltabilir. Test yaptırmak iyidir, çünkü köpeğe değil, köpeğin üzerindeki polen veya küfe karşı alerjik olabilirsiniz. Ancak testleri yaptırsanız bile kesin bir sonuca ulaşamayabilirsiniz.


  Evcil Hayvan Alerjilerini Sona Erdirmenin 5 Yolu

  Eğer evdeki bir kişi alerjik bile olsa, ailelerin yüzde 24''i hayvanlarını tutmaya devam etmektedir. Eğer Karabaş veya Tekir hapşırmanıza neden oluyorsa şunları yapabilirsiniz:

  • Onları yatak odasından uzak tutun.
  • Onlarla dışarıda oynayın.
  • Ellerinizi yıkayın
  • Onları en az haftada bir kez yıkayın
  • Halılar ve kilimleri atın


  Yeni Bir Hayvan Almak

  Almak istediğiniz hayvana çocuğunuzun nasıl tepki vereceğini görmek iyi bir fikirdir. Çocuğunuzu benzeri evcil hayvanların olduğu yere götürün ve çocuğun onunla oynamasına izin verin, bununla birlikte alerjilerin daha sonra ortaya çıkmayacağının garantisi yoktur. Eğer çocuğunuz alerjikse fakat hayvanı almak istiyorsa, ilk başlarda çocuğun onunla geçirdiği zamanı kısıtlayın ve tepkileri gözleyin.


  Belki En İyisi Hoşçakal Demektir

  Alerjiler ve astım hiç de küçük bir sorun değildir. Eğer çocuğunuzun ciddi bir evcil hayvan alerjisi varsa, genellikle tek çözüm hayvana yeni bir ev bulmaktır. Bunu yapsanız bile evcil hayvan kaynaklı alerjenlerden evinizi tümüyle temizlemeniz altı ay veya daha fazla sürebilir.


  Alerji Yapmayan Ev Hayvanları

  Eğer ailenizdeki biri köpeklere alerjisi olan yüzde 10''luk insan grubuna giriyorsa, tüyü veya kürkü olmayan bir hayvan almayı düşünün. Amerikan Alerji, Astım & Bağışıklık Akademisi bir kaplumbağa, balık, yılan veya yengeç beslemeyi önermektedir. Bu ev hayvanlarının da bazı sağlık riskleri taşıdığını unutmayın. Egzotik havyanlar salmonella veya başka hastalıklar taşıyabilir, evde beslenen kaplumbağalar son zamanlarda görülen salmonella salgınıyla ilişkili bulunmuştur.balık beslemek günahmı,  evde kaplumbağa beslemek günahmı,  su kaplumbağası beslemek günahmı,  evde kedi beslemek günah mı,  kedi kuş,  evde kaplumbağa beslemek günah mı,  evde balik beslemek günahmi