Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Yanarak veya boğularak ölen kişinin çektiği acılar günahlarına keffaret olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yanarak veya boğularak ölen kişinin çektiği acılar günahlarına keffaret olur mu?

  Reklam
  Hz. Peygamber Efendimizin (asm), savaşta şehit olanların dışında, doğumdan dolayı vefat eden kadının, boğularak, yanarak ölen mü´minlerin de şehit sayıldığına dikkat çekmiştir. (İbnu Mace, Cihad, 17)
  İnsanın başına gelen sıkıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Bu bakımdan insanın yangında veya boğularak ölmesi, onun günahlarına keffaret olacağı gibi şehitlik mertebesine de yükseltir.

  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:
  "Amellerinizde orta yolu ve doğruyu bulmaya çalışın. Mü'mine musibet nevinden her ne ulaşır ise günahlarına bir kefâret olur. Musibet, beklenmedik bir hâdise olmuş, ayağına batan bir diken olmuş farketmez." (Müslim, Birr 52)
  Resûlullah (asm) mü'minleri teselli buyurmakta, günahlara karşı orta yolda gitmenin bir nevi siper olduğunu belirtmektedir. Mü'min beşeriyeti icabı bir kısım günahlar işlese de Rabb-ı Rahîm, onları temizleyici esbabı da yaratmaktadır: Mü'mini üzen, rahatsız eden her çeşit ahval, musibetler, kazalar gibi. Bunlar ne şekilde gelirse gelsin keffâretu'z-zünub olmaktadır. Yeter ki mü'min "doğruyu bulma gayreti içinde olsun" bile bile fenâlıklara meyletmesin.

  İyi niyyetin ehemmiyeti burada da kendini ortaya koymaktadır. Zira amellerde doğruyu bulmaya çalışmasının manası budur.

  Hadis, ayrıca Ashâb'ın günah karşısında ne kadar hassas, ahireti ilgilendiren durumlarda ne kadar tetikte ve titiz olduğunu göstermektedir.


  Paylaş
  Yanarak veya boğularak ölen kişinin çektiği acılar günahlarına keffaret olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz bir diken dahi günahlara kefaret olacağını belirtmektedir. Bundan daha büyük musibetler de aynı şekilde günahlara kefaret kabul edilmektedir.