Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kur'an-ı Kerim yazılı sayfalar halinde mi inmiştir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'an-ı Kerim yazılı sayfalar halinde mi inmiştir?

  Reklam
  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-08-03

  Kur'an-ı Kerim bir bütün olarak yazılı olarak bir defada inmemiştir. Vahiy meleği Cebrail (as) tarafından Peygamberimize (asm) söylenmiş ve Peygamberimiz (asm) de kendisine vahyedilen bu ayetleri insanlara açıklamıştır. Kur'an-ı Kerim'in kitap halinde yazılması ise Peygamberimiz (asm) döneminden başlayarak gerçekleşmiştir. Allah'ın son mukaddes kitabı, bütün insanlığa İlâhi fermanı olan Kur'an, yirmi üç senede âyet âyet, sûre sûre nazil olmuştur.

  Peygamber Efendimiz (asm) kendisine nazil olan âyet ve sûreleri yanında bulunan sahabelerine okur, sahabeler de onu ezber ederler, bir kısmı da yazardı. Bundan ayrı olarak, Peygamber Efendimizin (asm) vahiy kâtipleri vardı. Bunlar nazil olan âyetleri ve sûreleri özel olarak yazmakla vazifeli idiler.

  Gelen âyet ve sûrenin nerede yer alacağı, Kur'an'ın neresine gireceği de bizzat Peygamberimize (asm) Cebrail (as) vasıtasıyla bildiriliyor, o da vahiy kâtiplerine tarif ederek, gerekeni yaptırıyordu. Böylece Hz. Peygamber (asm)'in sağlığında Kur'an'ın tamamı yazılmış, nereye neyin gireceği belli olmuştur. Aynca Cebrail (as) her Ramazanda gelir, o güne kadar nazil olmuş âyet ve sûreleri Peygamberimize (asm) yeni baştan okurdu.

  Efendimizin (asm) vefatından evvelki son Ramazanda Hz. Cibril (as) yine gelmiş, ancak bu sefer Kur'an'ı Peygamberimiz (asm) ile iki sefer okumuşlardı. Birinci sefer Hz. Cibril (as) okumuş, Peygamberimiz (asm) dinlemiş; ikinci seferde ise Peygamberimiz (asm) okumuş, Hz. Cibril (as) dinlemişti. Böylece Kur'an son şeklini almıştı.

  İlave bilgi için tıklayınız:


  Paylaş
  Kur'an-ı Kerim yazılı sayfalar halinde mi inmiştir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerim cebrail aleyhisellam aracılığı ile peygamber efendimize iletilmiştir. Daha sonra ashap tarafından yazıya geçirilmiş ve kitap haline getirilmiştir.sureler yazılı indir,  kuran yazılı mı indi,  kur an sayfalar halinde mi indi