Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cünüpken giydigimiz bir giysiyi bir daha giyersek, yine cünüp olur muyuz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cünüpken giydigimiz bir giysiyi bir daha giyersek, yine cünüp olur muyuz?

  Reklam
  Cünüpken giydigimiz bir giysiyi bir daha giyersek, yine cünüp olur muyuz?


  İhtilam olan kişinin elbiseleri temiz olduğu için onları tekrar giymesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca meni elbiseye bulaşsa da giyilebilir. Bu elbise ile namaz kılmaya gelince, meni necis olduğu için elbiseye veya bedene değmesi namaza manidir. Ancak elbiseye veya bedene değen kısmı avuç içini geçmeyecek kadar az ise, yine de namaza mani olmaz.
  Meni ve mezi necistir. Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.
  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.
  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir.
  İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir.
  Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.
  Mezi ve vedi de meni gibidir


  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Cünüpken giydigimiz bir giysiyi bir daha giyersek, yine cünüp olur muyuz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cünüp iken giyilen elbiseye eğer necis bulaşmamış ise elbise tekrar giyilebilir. Eğer ıslanmışsa o zaman kirlenen kısmı yıkanır. Cünüp olan kimse vücut olarak kirlenmiştir. Kıyafetlerine bulaşmamışsa sorun olmaz.cünüpken edilen dua,  köpeğin giysiye dokunması namaz