Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Her gün yüz defa salavat getiren münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur" hadisi sahih midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Her gün yüz defa salavat getiren münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur" hadisi sahih midir?

  Reklam
  Her gün yüz defa salavat getiren münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur" hadisi sahih midir?

  Soru

  "Her gün yüz defa salavat getiren münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur" hadisi sahih midir?
  Kullanıcı: CengizAndak | Tarih: 12-Haziran-2011, Saat: 13:10:33


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Sorudaki şekliyle kaynaklarda bir rivayete rastlayamadık. Bazı İnternet-web sitelerinde bu hadisin kaynağı Taberanî olarak verilmiştir. Ancak, Taberanî’nin üç mu'cemi başta olmak üzere alt-yedi eserini tetkik ettik, bütün araştırmalarımıza rağmen Taberanî’de de böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.
  Günahların silinmesi noktasında benzer bir rivayet şöyledir: “Kim bana bir defa salavat getirirse, bütün günahları affolunur.” Alimler bu rivayetin uydurma olduğunu söylemişler(bk. Aclûnî, 2/257)
  Salavatın önemini belirten sahih hadislerle iktifa edelim. Bu gibi zayıf rivayetlerle de amel edip daha fazla salavat getirmenin zararı yoktur ve faydası da vardır. Tek zararı, başka amellere ihtiyaç duymayacak şekilde bu salavat ile şehitler mertebesine çıkacağını düşünüp takvayı elden bırakmaktır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Her gün yüz defa salavat getiren münafıklıktan ve cehennem ateşinden uzaklaşır ve kıyamette şehitlerle beraber olur" hadisi sahih midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin isminin anıldığı zaman salavat çekmeyen kimseye lanet etmiştir. Çeken kimse ise günahlarına kefaret sayılmaktadır. Salavat çekmenin önemi oldukça fazladır.cunupken salavat