Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Gelinlerin kayınvalide ve kayınpederlerine bakmaları zorunlu mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gelinlerin kayınvalide ve kayınpederlerine bakmaları zorunlu mu?

  Reklam
  Bir evlat anne ve babasını ziyaret etmek, onların ihtiyaçlarını sormak ve gidermek, onların gönlünü almak zorundadır. Bu, onun evlatlık görevidir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine «of!» bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle.

  Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kol kanat ger ve: «Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!» diyerek dua et.” (İsra, 17/23-24)

  Fakat bir gelin kayınvalidesi veya kayınpederine bakmak zorunda değildir. Bunu emreden herhangi bir ayet veya hadis bulunmamaktadır. Ama kadının kocasına karşı olan görevlerinden bir tanesi, ona iyilikte bulunmasıdır. Kocasının anne-babası ve akrabalarına iyi davranmayan kadın kocasına da iyilikte bulunmamış olur.

  Ayrıca büyüklere iyi davranmak dinimizin tavsiye ettiği güzel davranışlardan bir tanesidir. Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:
  “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize de saygı göstermeyen bizden değildir.” (Tirmizi, Birr, 15; Ebu Davud, Edeb, 58; Müsned, 1/257)

  Abdullah İbn Amr’den (rivayet edildiğine göre); Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  “Merhametli olanlara, Rahman da merhamet eder. (Öy­leyse siz) yerde bulunanlara merhametli davranınız ki gökte bulunan-lar- da si­ze merhamet etsin.” (Ebu Davud, Edep, 58)

  Bir de gelinlerin kendi annelerini ve kendilerini düşünmeleri gerekir. Aynı durumda onlar olsaydı, kendilerine nasıl davranılmasını isterlerse onların da kayınvalidelerine öyle davranmaları gerekir.

  Bu açıdan Müslüman hanımların bakıma muhtaç olan kayınpeder ve kayınvalidelerine bakmaları, onların ihtiyaçları ile ilgilenmeleri dinimizce makbul bir iş sayılır ve sevabı da büyük olur. Fakat başta da söylediğimiz gibi bu konuda gelinleri bağlayıcı herhangi bir emir yoktur. Anne ve babasına bakması gereken kişiler onların evlatlarıdır. Bu konuda erkeklerin, eşlerini zorlamamaları, ebeveyninin ihtiyaçlarını eşleri yerine bizzat kendileri gidermeli, bu konuda özverili olan eşlerini de daima takdir etmeli ve onların kıymetini bilmelidirler.
  (ALINTIDIR)


  Paylaş
  Gelinlerin kayınvalide ve kayınpederlerine bakmaları zorunlu mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gelinler eşlerinin anne ve babalarına bakmak zorunda değillerdir. Fakat eşlerinin anne babası kendi anne ve babası gibi olduğu için vicdani olarak bakmak hayırlıdır. Baktığı takdirde Allahu tealanın hoşnutluğunu kazanır.