Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Havalimanlarında ya da gümrükte unutulanları satın almak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Havalimanlarında ya da gümrükte unutulanları satın almak

  Reklam
  Unutulmuş bir malın sahibi bulunamıyorsa, gümrük belli bir araştırmadan sonra bunu satabilir. Böyle bir malı satın almakta bir sakınca yoktur. Fakat sahibi çıktığı zaman bu malı gümrük yetkililerinden talep edebilir.

  Yine herhangi bir haksızlık yapılmadan, gayr-ı meşru bir yöntem kullanılmadan- devletin meşru teamülleri çerçevesinde oraya bırakılmış malların tespiti halinde onları satın almakta da bir sakınca yoktur.

  Buna göre:

  - Malların, ilgili kurumlar tarafından satılıp parasının yoksullara verilmesi gerekir.

  - Satılan malın -kendine göre- bir piyasa değeri vardır, bu değerden alınır ve satılır. Bu değere göre alınıp satılmasının bir sakıncası yoktur.

  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Havalimanlarında ya da gümrükte unutulanları satın almak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Devletin izni dahilinde gümrükte satılan malların satımı helaldir. Fakat devletin izni olmadan satılması ve parasının cebe konulması helal değildir.gümrük malı almak caiz mi,  gümrük malları satın alma,  gümrüklerde satılan,  gümrükte kalan malları alma,  gümrükte kalan malları satın alma,  gümrükten mal satın alma,  gümrükten mal satın almak