Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cin ve şeytanların kulak hırsızlığı yapmaları hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cin ve şeytanların kulak hırsızlığı yapmaları hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  Cin ve şeytanların kulak hırsızlığı yapmaları hakkında bilgi verir misiniz?

  Soru

  Ayetle semanın kapıları kapanıp, kulak hırsızlığı olayı kalkmış olmasına rağmen, zamanımızda vahiy inmediği için, bu kulak hırsızlığı olayı devam ediyor olabilir mi? Ve bu şekilde çoğu yanlış da olsa, bir kısım olacak nevinden söylenen cüz'i hadiselerin söylendiği şekilde gerçekleşmesi, bu kulak hırsızlığı olayına ya da mutlak gayb değil de nisbi gayb tanımına sokulabilir mi?
  Kullanıcı: mehmetd | Tarih: 13-Eylül-2006, Saat: 23:54:21


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;

  Peygamberimizin doğumundan sonra artık Cin ve şeytanların semada meleklerin konuşmalarına kulak hırsızlığı yapmaları sona ermiştir.

  Cinler henüz peygamberimizin bi'setinden haberdar değillerken göğe çıkar, mele-i âlâ'da konuşulan şeyleri kulak hırsızlığı ederek çalarlardı. Buna bir çok şey ilâve eder, insanlara aktarırlardı. Peygamberimizin bi'setinden cinlerin haberi yoktu. Her zamanki gibi gökten bir şeyler öğrenmeye kalkıştılar; fakat yakıcı ateşlerle, şiddetli bekçilerle karşılaştılar. Bundan irkilerek sebebini araştırmaya başladılar. Yeryüzüne akın ettiler. İçlerinden bir grup, Peygamberimiz'i ashabı ile birlikte Nahle'de namaz kılarken buldu. Okuduğu Kur'an'ı dinlediler; güzelliği ve mükemmelliği karşısında hayret ettiler. Bunların üç ilâ on veya dokuz nefer oldukları ifade edilmektedir.

  Peygamberimiz (s.a.s.) onlara İslâm'ı öğretti (Müslim, 1, 332; Kitabu's-Salat, hadis no: 150-153; Ebû Davûd, 1,10, hadis no:

  Bu konuda kuranı kerimde “ Onları, taşlanmış, (kovulmuş) her şeytandan koruduk ancak kulak hırsızlığı eden müstesna. Onunda peşine açık bir alev sütunu düşmüştür, ve “Şüphesiz onlar, vahyi işitmekten uzak tutulmuşlardır. Ve (gökyüzünü) itaat dışına çıkan her şeytandan koruduk.” (1) buyurulmaktadır.

  Kahinler yoluyla cinlere casusluk yaptırılıp haber getirttikleri konusunda Bediüzzamanda şöyle bildirmektedir: “Resuli ekrem (sav) dünyaya geldikten sonra, özellikle veladet / doğum gecesinde yıldızların düşmesinin çoğalmasıdır ki; şu hadise şu yıldızların düşmesi şeytanların ve cinlerin gaybe ait haberlerden kesilmesine alamet ve işarettir. İşte madem Resuli Ekrem (sav) vahiy ile dünyaya çıktı. Elbette yarım yamalak ve yalanlar ile karışık kahinlerin ve gaibten haber verenlerin ve cinlerin ihbarlarına sed çekmek lazımdır ki, vahye bir şüphe iras etmesinler ve vahye benzemesin. Evet bi’setten evvel kahinlik çoktu. Kuran nazil olduktan sonra onlara son verdi. Hatta çok kahinler imana geldiler. Çünkü daha cinler taifesinden olan muhbirlerini bulamadılar. Demek kuran hatime çekmiş."

  1- Hicr, 15/17-18; Şuara, 26/212; Saffat, 37/7.

  (Arif Aslan Şeytan ve Cinler)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Cin ve şeytanların kulak hırsızlığı yapmaları hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gelecekten ve insanların hayatına dair bilgiler almak için cinler melekleri dinleyerek kahinlere bildirirlerdi. Fakat peygamber efendimiz dünyaya geldikten sonra cinlere yasaklanmıştır.kulak hırsızlığı