Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Telekinezi, yani düşünce gücü ile cisimleri hareket ettirmeye çalışmak, insanı şirke sokar mı? Acaba bu telekinezi denilen şey, insanlara verilmiş ve saklı olan bir yetenek mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Telekinezi, yani düşünce gücü ile cisimleri hareket ettirmeye çalışmak, insanı şirke sokar mı? Acaba bu telekinezi denilen şey, insanlara verilmiş ve saklı olan bir yetenek mi

  Reklam
  Mıknatısa başka cisimleri çekme kuvvetini veren Allah, insanlara da bu türden bazı kabiliyetleri vermiş olabilir.
  Bunlarda hem sahibi için hem de görenler için bir imtihan vesilesi olabilir. Bu tür harikaları insanlara mal ederek, adeta bir ilahî güç gösterisi gibi algılamalar elbette bir şirktir. Fakat her şeyi bir sebep olarak görüp asıl kaynağı Allah olarak düşünenler için bir sakınca yoktur.
  Ahir zaman fitnesi içerisinde, çok harika olaylara şahit olunacağına dair hadisler vardır. Bu hususlar, Deccal ile ilgili olarak zikredildiği için, onların Deccal’ın şahsında ortaya çıkacağı düşüncesi hâkim olmuştur. Oysa bu tür işler, deccallerin de bulunduğu ahir zamanda o asırlardaki insanlar tarafından ortaya konacaktır.
  Mesela, bir hadiste
  “Deccal bulutlara yağmur yağdır diye emreder, o da derhal yağdırır.” (Müslim, Fiten, 110; Tirmizî, Fiten 59)
  denilmektedir. Bunun manası şudur: o asırda teknoloji o kadar gelişecek ki, onunla bulutlara bile hükmedilecek ve yağmur bombası atılarak yağmur yağdırılacaktır. Nitekim günümüzde buna benzer gelişmeler olmaktadır.
  Eskidenberi göz değdirmeyle insanlar, hayvanlar veya cisimlere tesir edildiği, bu etkiyle onların yere yıkıldığı, attan düştüğü, kayaların parçalandığı vs. bilinmektedir.
  Telepati, bu asırda harika bir telekomünikasyon örneği olduğu gibi, -deyim yerindeyse- var olduğu söylenen "Telekinezi" de harika bir tele-mıknatizasyon örneği olabilir.


  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Telekinezi, yani düşünce gücü ile cisimleri hareket ettirmeye çalışmak, insanı şirke sokar mı? Acaba bu telekinezi denilen şey, insanlara verilmiş ve saklı olan bir yetenek mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her insana farklı kabiliyetler verilmiştir. Bir imtihan olan bu dünya verilenleri Allah'tan bilerek nefsin arzu ve isteklerini yapmayarak kazanabiliriz.