Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Falcılık nedir? Falcıya inanmak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Falcılık nedir? Falcıya inanmak caiz midir?

  Reklam
  Falcılık nedir? Falcıya inanmak caiz midir?
  İnsanın güzel bir olayla veya sözle karşılaştığında iyimserliğe; kötü bir hal ile karşılaştığında ise kötümserliğe kapılması, yaratılıştan gelen fıtrî bir hadisedir. Ancak, iyimserlik ve kötümserliğe kapılarak bu gibi hallerin tesiri altında kalmak kişiyi evhama sevk edeceğinden kötü sonuçlar doğurabilir.

  Arapçadaki "F-E-L" kökünden olan fal sözcüğü iyimserlik ve iyiye yorma manasına gelmektedir. Hayırlı ve hayra teşvik edici sözler de bu kabil-dendir. Bu manadaki fal için peygamberimiz:
  "İslam'da uğursuzluk yoktur. Ancak fal'ı (iyi sözü) beğenmekteyim" buyurmuştur. Görüldüğü üzere bir şeyi uğursuz saymak onun etkisinde kalmak yersiz ve dayanaksızdır. Bilakis ümitvar olmak Allah'a güvenip O'ndan güç alarak hayatımızı değerlendirmek her Müslümanın görevidir.
  Günümüzde halk arasında fai diye ifade edilen ve kahve fincanı veya bir takım şeylere bakarak kişinin geleceği ile ilgili hususlarda hükümler çıkarmak yanlıştır, dinimizde yeri yoktur.
  Günümüzdeki manası ile fal, cahiliyet döneminde müşriklerin uyguladıkları oklarla nasibini tespit etmek ve gelecekle ilgili bilgiler aktarmaktır ki, bunu yapmak ve ona inanmak dinen caiz değildir.

  diyanet  Paylaş
  Falcılık nedir? Falcıya inanmak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tarihten bugüne bir çok fal meydana gelmiştir. O zaman imtihan olduğu gibi şimdi de imtihandır. Fala bakmak da baktırmak da haramdır.