Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslami olmayan İsimler değiştirilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslami olmayan İsimler değiştirilir mi?

  Reklam
  İslami olmayan İsimler değiştirilir mi?
  Önce çocuklara İslami isim koymak gerekir. Bu her anne-babanın çocuğuna karşı olan görevlerinden biridir.
  Allah Resulü buyuruyor:
  "Siz kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyle ise isimlerinizi güzel koyunuz."
  Ancak çocuğa İslami olmayan çirkin bir isim konmuş ise bu sonradan değiştirilebilir. İslam'a uygun olmayan isimleri Allah Resulü değiştirmiştir. Bu, sünnettir. Ancak, Peygamber Efendimiz Müslüman olanların eski adlarını değiştirmelerini, Müslüman olan Arap olmayan insanların da Arapça adlar almalarını emretmemişler verilecek adların manalarının güzel olmasını emir buyurmuşlardır. Bazı adları manalaı kötü olduğu için, bazı çok güzel manaları olan adları da kullanırken olumsuz kullanıldığında kötü manaya geleceği veya sahibi üzerinde kötü tesir bırakacağı için değiştirmişlerdir. Değiştirdikleri isimlerden bazıları şunlardır:

  Peygamberimiz hanımlarından ikisinin ilk isimlerini değiştirmiştir. Biri Cüveyriye, diğeri Zeynep binti Cahş annemizdir. Her ikisinin ilk isimleri "Berre" idi. ayrıca üvey kızının adı da "Berre" iken onu "Zeynep" olarak değiştirmiştir. Berre manası temizleyicidir. Ancak " O kendi nefsini temizler" diyerek kibir ve gurura sebep olmaması için değiştirmiştir. Zeynep, mücehverler değerli taşlar anlamındadır.
  "Hazn" (hüzünlü, kederli) ismini, "Sehl" (kolaylık, iyilik ile.
  Hz.Ömer'in kızının adı da isyancı anlamında "Âsiye" idi, Allah Resulü onu (asi isyan eden sad ile yazıldığında. Ancak sin ile yazılırsa hastabakıcı olur) "Cemile" olarak değiştirmiştir.
  Peygamberimiz, bir yılan ismi olduğu için "Hubab" ismini, ateşten bir yalının ismi olduğu için, "Şihab" ismini, çorak arazi olduğu için,
  "Afira" (otsuz, çorak) ismini, ,"Hadıra" (yeşillik, çimen) ile
  Allah'a mahsus olduğu için "Aziz" ismini değiştirmiştir.
  Peygamber Efendimiz, Yesar (kolaylık, bolluk), Rebah (menfaat, fayda), Eflah (kurtuluş, kurtuluşa eren), Necih (dileğine kavuşan) adlarının verilmesinide yasaklamıştır. Bu yasak bu isimlerin kötü hitaplara maruz kalmaması içindir.
  Hz.Aişe validemiz diyorki:
  "Allah Resulü İslam'a uygun olmayan, çirkin manalı isimleri muhakkak değiştirirdi."
  Müslüman, çocuğuna anlamsız taş, kaya, toprak gibi isimler veya gayr-i müslimlerin isimlerini vermemelidir. Eğer verdi ise mutlaka değiştirmeli, İslami bir isim koymalı ve bunu çevreye yaymalıdır. Çevresi kendisini o isimle çağırmalıdır.
  Kaynak:
  1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
  2) Ansiklopedik Çocuk İsimleri ve Hastalıkları, Ahmet Eğilmez, İpek Yayın


  Paylaş
  İslami olmayan İsimler değiştirilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz isminin anlamı farklı ve güzel anlamlı olmayanları değiştirmiştir. Anlamı güzel olan isimler verilmesi gerekir. Çünkü ahirette babası ve kendi ismi ile çağrılacaktır.