Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken planlama yapmak, yapacaklarımızı önceden söylemek uygun mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken planlama yapmak, yapacaklarımızı önceden söylemek uygun mudur?

  Reklam
  Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken planlama yapmak, yapacaklarımızı önceden söylemek uygun mudur?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2009-06-24

  İnsanın nefsinde, yapmak istediklerini, içinden geçenleri daha sonraki bir zamana bırakma eğilimi vardır. Genellikle bu yapıya sahip bir insan, yapacağı bir işi; tembellik, üşenme, aciliyetini anlamama gibi pek çok sebepten ötürü ileri bir tarihe ya da son ana kadar ertelemeye çalışır.

  İnsanların birçoğu "bunu yarın yaparım" derken, yarın yaşayacağından ve her şeyin kendi planladığı gibi gideceğinden emin olarak hareket eder. Ancak burada içine düşülen en büyük yanılgı, "yarın"ın kendisi için neleri getireceğini bilmediği halde, kişinin bu planı kesin bir eminlik içinde yapabilmesidir. Allah Kur'an'da buna karşı insanları şöyle uyarır:

  "Hiçbir şey hakkında: 'Ben bunu yarın mutlaka yapacağım' deme. Ancak, 'Allah dilerse' (inşallah yapacağım de)..." (Kehf Suresi, 18/23-24)

  Elbette insanların bir gün sonrası için plan yapmaları, bu ayet doğrultusunda yapıldığı takdirde gayet normaldir. Plan dahilinde iş yapmayan insanın yapacağı işler de karmaşık olur. Her şeyin Allah'ın takdirinde olduğu bilinci ile gelecekle ilgili plan yapmak gereklidir. Ancak burada yanlış olan, insanın plan yapması değil, sonsuz hayatını etkileyecek en önemli konuyu ertelemesidir. İnsan yarın ne olacağını bilemezken, kendisi için zamanla sınırlı bir görevi yarın da olsa yapacağını düşünerek ertelemesi doğru olmayacaktır. İçinden bu düşünceyi geçirirken yapması gereken hayrı ertelemek için artık süresi kalmamış bile olabilir. Çünkü ölüm insanın karşısına hiç beklemediği bir anda çıkar.

  Bediüzzaman Said Nursi de bir sözünde, insanın yarını için hiçbir garantisi olmadığını, bunun bilinci ile sorumluluklarını yerine getirmede hiçbir gecikme olmaması gerektiğini şu şekilde vurgulamıştır:

  "Ey nefis! Bil ki dünkü gün senin elinden çıktı. Yarın ise senin elinde sened yok ki, ona mâliksin. Öyle ise hakikî ömrünü, bulunduğun gün bil. Hiç olmazsa günün bir saatini, ihtiyat akçesi gibi, hakikî istikbal için teşkil olunan bir sandukça-i uhreviye olan bir mescide veya bir seccadeye at. Hem bil ki: Her yeni gün, sana hem herkese, bir yeni âlemin kapısıdır."(Sözler, Yirmi Birinci Söz.)


  Paylaş
  Günlük hayatımızda işlerimizi yaparken planlama yapmak, yapacaklarımızı önceden söylemek uygun mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evet çok doğru bir bilgilendirme.her zaman için (inşallah)demeyi ihmal etmememiz gerekir.rabbim unutturmasın inşallah.faydalı paylaşım için allah razı olsun kardeşim sağolun....günlük işlerimizi neden planlamalıyız,  günlük hayatımızda bazı işlerimizi zamanında yapmama,  Günlük işlerimizi planlı yapmanın faydaları,  planlama yapmanın faydaları