Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bakara suresi 223. ayette geçen, kadınlar sizin tarlanızdır, ifadesini açıklar mısınız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bakara suresi 223. ayette geçen, kadınlar sizin tarlanızdır, ifadesini açıklar mısınız?

  Reklam
  Bakara suresi 223. ayette geçen, kadınlar sizin tarlanızdır, ifadesini açıklar mısınız?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-05-16

  "Eşleriniz sizin nesil yetiştiren tarlanızdır. Tarlanıza dilediğiniz şekilde varın. Kendiniz için ilerisini düşünerek hazırlık yapın. Allah’ın haram kıldığı şeylerden korunun ve O’nun huzuruna varacağınızı iyi bilin. (Ey Resulüm)! Mü’minleri müjdele!" (Bakara, 2/223)
  Rivayet olunduğuna göre Yahudiler, "Bir kimse karısının önüne arkasından yaklaşarak cinsel birleşmede bulunursa, doğacak çocuğu şaşı olur." derler ve bunun Tevrat'ta olduğunu söylerlermiş, Resulullah (asm)'a bu aktarılmış, "Yahudiler yalan söylüyorlar." buyurmuş ve şu âyet inmiş: "Ey erkekler kadınlarınız sizin tarlanızdır."
  HARS: Aslında ziraat gibi ekin ekmek demek olup ekin yeri, ekilecek tarla anlamına isim de olur ki burada bu mânâdadır. Bu ifade ile kadının kadınlık organı bir yere, erkeğin spermi tohuma, doğacak çocuk da bitecek ürüne benzetilerek bir istiâre yapılmış ve bununla Allah'ın emrettiği ekin yeri açıklanmıştır ki anlam şu olur:
  Kadınlar sizin ekinliğinizdir, siz onlara insan ve Müslüman tohumları ekip ürün olarak nesil, döl yetiştireceksiniz. Öyle ise tarlanıza (tarla anlamı unutulmamak ve ekin yerinden olmak şartıyla) dilediğiniz taraftan, hangi pozisyonda isterseniz gidiniz. Ve bununla birlikte kendiniz için ilerisini gözetip ona göre ihtiyatlı bulununuz, sadece şehvetinizi söndürmekle meşgul olmayıp geleceğiniz için salih ameller ile hazırlık görünüz. Ve Allah'a isyandan sakınınız da eğri yola gitmeyiniz. Ve biliniz ki, siz mutlaka Allah'a kavuşacak, O'nun huzuruna çıkacaksınız. Dolayısıyla yüzünüzü güldürecek şeyler kazanın da rezil olacağınız şeylerden kaçının.
  (Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri)


  Paylaş
  Bakara suresi 223. ayette geçen, kadınlar sizin tarlanızdır, ifadesini açıklar mısınız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu teala kadın ve erkeğe farklı özellikler vermiştir. Kadının bir farkı da doğurgan özelliğinde olmasıdır. Çocuk getirme özelliği olması nedeniyle bu şekilde söylenmiştir.kadınlar sizin tarlanızdır hadisi,  kadinlar sizin tarlalar,  Kadınlar sizin tarlanızdır hadis mı ayet mi