Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ya Vedud" duası nasıl bir duadır, Vedud ismi Kur'an'da geçiyor mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ya Vedud" duası nasıl bir duadır, Vedud ismi Kur'an'da geçiyor mu?

  Reklam
  Ya Vedud" duası nasıl bir duadır, Vedud ismi Kur'an'da geçiyor mu?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-05-14

  Vedud ismi iki ayette (Hud, 11/90; Buruc, 85/14) geçmektedir.
  "Ya Vedud" diye dua edilebilir. Allah’ın diğer isimleri gibi, Vedud ismi de ehl-i zikrin evratları arasında yer almıştır.
  Ehl-i tefekkür Hakîm ismini zikrettikleri gibi, ehl-i aşk da Vedud ismini zikreder. Çünkü Vedud ismi, çok seven ve sevilen anlamına gelir.
  Bu ismi zikretmekten maksat, Allah’a olan sevgimizi artırmak, onun bize olan sevgisini hatırlamak ve bu yolla Rabbimizle yakınlık kurmak içindir.
  "Ya Vedûd!, Ya Vedûd! Ya Ze'l–arşi'l–mecid! Ya Mübdi', Ya Mu'id! Ya Fe'aalün lima yürid! Es'elüke bi–nuri vechikellezi mele'e erkane arşike ve es'elüke bi–kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi–rahmetikelleti vesiat külle şey'in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!.."
  Duanın Meali:
  Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi'! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!


  Paylaş
  Ya Vedud" duası nasıl bir duadır, Vedud ismi Kur'an'da geçiyor mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ya vedud muhabbet eden, seven anlamlarına gelir. Kişi bu duayı okuyarak Allahu teala ile olan sevgisini artırmak ve onu daha çok sevmek için okur.ya vedud fazileti,  ya vedud duası,  vedud duası fazileti,  ya vedud duasinin faziletleri,  ya vedud duasi,  ya vedud duasının fazileti,  ya vedud anlamı ve fazileti