Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kötülüklere karşı tavrımız nasıl olmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kötülüklere karşı tavrımız nasıl olmalı?

  Reklam
  Bir kötülük gördüğümüz zaman onu bulunduğumuz konuma göre düzeltmeye çalışmalıyız.

  Her müslüman üzerine düşen görevi yapmakla sorumludur. Bir insanın toplumda bulunduğu konum ona bazı sorumluluklar yükler. Her müslüman da o kunumuna göre sorumlu olur. Bu konuya bir hadisi şerifle bakabiliriz: “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” buyuruluyor.

  Herkes her durumda bu hadisi kendine göre yorumlayamaz. Mesela, yolda bir kötülük görsek, onu elimizle düzeltmeye kalksak ve dayak atsak, o adam da davacı olsa, bu durumda bize de ceza tatbik edilir. Öyleyse hadisi şerifin manasını nasıl anlamalıyız?

  El ile düzeltmek vazifeli insanların, yani devletin ve emniyetin görevi, dil ile düzeltmek alimlerin vazifesi, kalben buğz etmek ise diğerlerinindir.

  Herkesin el konumunda olduğu, dil konumunda olduğu yerler vardır. Mesela devletin ilgilendirdiği bir meselede konumumuza göre dil ile önleme veya kalben buğz etme şeklinde vazifemizi ifa ederiz. Ancak ailevi bir konuda el konumundayız.

  Bir kötülük işleyen kişiye hatasını yumuşak bir dille söylemeye çalışırız. Ancak eğer söylediğimizde ters tepki verecekse veya dinlemeyecekse kalben tasvip etmeyip rahatlarız.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kötülüklere karşı tavrımız nasıl olmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun Meryem Azra.. 3. 3
  BENCE .:kötülüklere karşı hep sabırlı olmalıyız.ama haddide aşıldımı kendimizi savunmamız gerek diye düşünüyorum ben ..PAYŞALIM İÇİN ALLAH RAZI OLSUN..EMEĞİNİZE SAĞLIK. 4. 4
  Allah cümlemizdenrazı olsun.Size katılıyorum.Zaten sabrın anlamı kötülüklere karşı susumak değildir.Meşru yollardan mücadele etmek ve gerisini Allah'a bırakmaktır. 5. 5
  öğretici paylaşım için teşekkür ederim kardeşim allahım razı olsun....kötülüklere karşı sabır