Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan "İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve melekler girmez" hadisi sahih midir? Cünüpken kazanılan para helal midir, cünüpken yapılan işlerde bereketsizlik olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
  1. 1

    Reklam

    "İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve melekler girmez" hadisi sahih midir? Cünüpken kazanılan para helal midir, cünüpken yapılan işlerde bereketsizlik olur mu?

    Reklam
    İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve melekler girmez" hadisi sahih midir? Cünüpken kazanılan para helal midir, cünüpken yapılan işlerde bereketsizlik olur mu?

    Soru

    "İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve melekler girmez" hadisi sahih midir? Cünüpken kazanılan para helal midir, cünüpken yapılan işlerde bereketsizlik olur mu?
    Kullanıcı: okanaydemir77 | Tarih: 08-Mayıs-2011, Saat: 12:30:40


    Cevap

    Değerli kardeşimiz;


    Cünüp durmakla ilgili diğer rivayetler de göz önünde bulundurulduğunda; Hz. Ali (radıyallahu anh)'den Ebû Dâvud ve başka kitaplarda rivayet edilen: اِنَّ المََئِكَةَ َ تَدْخُلُ بَيْتاً فِيهِ كَلْبٌ وََ صُورَةٌ وََ جُنُبٌ "İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve (rahmet getiren) melekler girmez" (Ebû Dâvud Libas,129; Nesâî, Tahare,167)hadisinin zayıflığı -veya bazı te'villerle kabul edilmesi gerektiği- anlaşılmaktadır.
    Nitekim, Hattâbî, bu hadisin de sıhhatine kaildir ve ma'nâyı şöyle tevcih eder: "Buradaki cünübten murad yıkanmaktan hoşlanmayan ve terketmeyi âdet haline getiren kimsedir, yıkanmayı tehir eden kimse değildir."
    Hattâbî hadisle ilgili açıklamasına devam eder: "...Köpekten de murad beslenmesine izin verilen köpek olmamalıdır, resim de ayak altına atılmış canlı resmi olmalıdır."
    Cünüpken yapılan işlerden kazanılan para helaldir. Ancak bir müminin her zaman abdestli bulunması işlerinde hayır ve berekete vesiledir. Bu sebeple bir namaz vaktinden fazla cünüp durmak işlerde bereketsizliğe de sebep olabilir.
    (bk. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi)
    İlave bilgi için tıklayınız:


    Paylaş
    "İçinde köpek, resim ve cünüb bulunan eve melekler girmez" hadisi sahih midir? Cünüpken kazanılan para helal midir, cünüpken yapılan işlerde bereketsizlik olur mu? Mumine Forum

  2. 2
    Reklam
    Hiç sebebi yokken cünüp kalan kimse ve evinde köpek besleyen boydan ve uzuvları belli olan resmin asılı olması meleklerin o eve girmesini engeller.bereketsizlik neden olur,  en kötü köpek resmi