Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cahiliye döneminde kadınlara çok kötü davranıldığı söylenmekte, fakat kadınların sözlerinin geçtiği ticaret yaptığı durumlar vardı. Bu bir çelişki gibi duruyor. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cahiliye döneminde kadınlara çok kötü davranıldığı söylenmekte, fakat kadınların sözlerinin geçtiği ticaret yaptığı durumlar vardı. Bu bir çelişki gibi duruyor.

  Reklam
  Cahiliye döneminde kadınlara çok kötü davranıldığı söylenmekte, fakat kadınların sözlerinin geçtiği ticaret yaptığı durumlar vardı. Bu bir çelişki gibi duruyor. Açıklayabilir misiniz?

  Soru

  Cahiliye döneminde kadınlara çok kötü davranıldığı söylenmekte fakat kadınların sözlerinin geçtiği ticaret yaptığı durumlar vardır. Mesela Hz. Hatice kabilesinde söz sahibi olduğu söleniyor. Bu bir çelişki gibi duruyor. Açıklayabilir misiniz?
  Kullanıcı: onuryener | Tarih: 05-Mayıs-2011, Saat: 00:07:08


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Elbette böyle kadınlar her dönemde olabilir. Cahiliye döenminde de bunlardan olmakla beraber, çok azınlıkta idiler.
  Evet, Cahiliye döneminde asil ve zengin kimselerin kızları ve eşleri, bir şahsiyete sahip olup itibarlı sayılırlardı. Bunun dışındaki büyük çoğunluğu, ezilen ve cariye olarak kullanılanlar teşkil etmekteydi.
  Erkeklere oranla kadınların hiç bir hakkı yoktu. Cahiliye döneminde genelde orta ve aşağı tabakalarda kadının hiç bir önemi ve rolü yoktu. Bu durum, zaten doğuşta başlıyordu. Bir adamın erkek çocuğu dünyaya gelirse, sevinir, şenlik yapar; kız çocuğu doğarsa utanır ve bir suç işlemiş konuma düşerdi. Özellikle aşağı tabakalarda kadının kocası yanındaki değeri, onun, mülkiyetinde olan malların değerinden fazla değildi.
  Kadına değer verilmez, hak ve hukuku tanınmaz, adeta bir eşya gibi telakki edilip miras alınırdı. Biri vefat edip hanımı dul kalınca, ölenin varislerinden gözü açık biri hemen elbisesini kadının üzerine atardı. Kadın daha önce kaçıp bu halden kurtulamazsa artık onun olurdu. Dilerse mehirsiz olarak onunla evlenir, dilerse onu bir başkasıyla evlendirerek mihrini almaya hak kazanır ve kadına bundan bir şey vermezdi. Dilerse, kocasından kendisine kalan mirası elinden almak için onu evlenmekten menederdi.
  İslam geldikten sonra, inen ayette: "Ey inananlar! Kadınlara zorla mirascı olmaya kalkmanız size helâl değildir. " (Nisâ, 4/19) buyurulmuş ve bu kötü adet kaldırılmıştır. (bk. Şevkânî, Fethu'l-Kadir, 1/440)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Cahiliye döneminde kadınlara çok kötü davranıldığı söylenmekte, fakat kadınların sözlerinin geçtiği ticaret yaptığı durumlar vardı. Bu bir çelişki gibi duruyor. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cahilliye döneminde nesebe önem verilmekteydi. Bir kimse ister kadın ister erkek olsun zengin ve soy bakımından güçlü ise hakları genişti. Bunun dışındakilere iyi davranmazlardı.cahiliye döneminde kadınların durumu,  cahiliye döneminde kadın,  cahiliye dönemi kadın,  cahiliye devrindeki kadınlar,  cahiliyye dönemindeki kadın,  cahiliye döneminde kadınlar