Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bakla falı diye bişey var mıdır? Bu gibi şeylerin yanlış olduğunu insanlara anlatınca "Biz inanmıyoruz, sadece eğlencesine..." diyorlar. Bu şekilde olsa bile doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bakla falı diye bişey var mıdır? Bu gibi şeylerin yanlış olduğunu insanlara anlatınca "Biz inanmıyoruz, sadece eğlencesine..." diyorlar. Bu şekilde olsa bile doğru mudur?

  Reklam
  Bakla falı diye bişey var mıdır? Bu gibi şeylerin yanlış olduğunu insanlara anlatınca "Biz inanmıyoruz, sadece eğlencesine..." diyorlar. Bu şekilde olsa bile doğru mudur?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2009-10-21

  Yanlışın eğlencesi de olmamalıdır. Boş yere geçen her ânın pek çok fırsatları da beraberinde götürdüğü kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Çünkü insanın vakti, dünyanın ömrüne nisbetle çok az ve kısadır. Bu bakımdan, tek bir saniyesi dahi altından daha kıymetli olan zamanın, ebedî hayata nur ve ışık tutacak meşguliyetlerle geçmesi gerekir. Bunun için, mü’minin ibadeti ve işi bir hayır üzere olduğu gibi, geriye kalan zamanı da mânâsız olmamalı, meşru dairede yaşanmalıdır. Tâ ki, bir taraftan kazanırken, diğer yandan kaybetmiş olmasın.

  Zamanımızda, insanın zamanını katleden o kadar lüzumsuz meşguliyetler vardır ki, bunlardan birçoğu maddî ve mânevî gelişmeye sahip bir özelliği olmadığı gibi, insanı yaratılış hikmetinden uzaklaştırdığı da bir gerçektir. İşte, insan bu çeşit gayesiz ve hedefsiz şeylerden kendisini ne kadar çekip çevirse o derece kâr içinde olur.

  Belli bir mesai sarf eden ve çalışan insanın dinlenmesi ve istirahat etmesi ne kadar hakkı ise, İslâm'ın yasakladığı sınırı aşmamak şartıyla, bazı oyun ve eğlencelerde bulunmak da mümkün ve normaldir. Ama bu oyun ve eğlencelerin bir ucu, dinimizin haram kıldığı şeylerden birisine yaklaşır ve bulaşırsa, o oyun meşruiyetini kaybetmiş olur.


  Paylaş
  Bakla falı diye bişey var mıdır? Bu gibi şeylerin yanlış olduğunu insanlara anlatınca "Biz inanmıyoruz, sadece eğlencesine..." diyorlar. Bu şekilde olsa bile doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zaman geçsin diye ya da şaka olsun diye fal bakmak da haram sayılmıştır. Bir Müslümanın zamanı anı çok kıymetlidir. Her anı faydalı şeylerle geçirilmesi gerekir.bakla falı doğrumudur,  bakla falı,  bakla fali DOĞRU ÇIKIYORMU