Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İsrail Mallarının Satışı Caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İsrail Mallarının Satışı Caiz mi?

  Reklam
  İsrail Mallarının Satışı Caiz mi?

  Selamünaleyküm hocam, bir Konuda sizin tavsiyenize ihtiyacım var. Bilişim sektöründe hizmet veren bir firmam var. Sağladığımız hizmet ve ürünler içerisinde israil ürünleri de mevcut. Bu ürünler kendi kategorilerinde iyi ürün olduğundan piyasada da talep edilen ürünler. Biz de insani vicdani duygularımızı bir kenara bırakıp gelir getiren her ürünü satmak gibi bir düşünce yapısına sahip değiliz. Bu nedenle bu ürünlerin satışına mesafeli duruyoruz ve hatta bugüne kadar da bildiğimiz ve elimizden geldiği kadar satmama yolunu izledik. Şirketimiz için ciddi gelir getirebilecek bu ürünleri acaba satmalı mıyız yoksa vicdanımızın sesini dinleyip bugüne kadar izlediğimiz yolu devam ettirip kendimizce vicdani
  hassasiyetlerimizden dolayı satmamayı mı seçmeliyiz. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım. Selam ve Dua İle
  Aleyküm selam ve rahmetullah.
  Aziz talib-i ilim,
  Esasen bir gayr-i müslim ile (bu Yahudi de olabilir) ticaret yapmakta bir beis yok. Efendimiz öldüğünde zırhı Ebu Şahm isimli bir Yahudi tüccarda aldığı tahıl borcuna karşılık rehin idi. Fakat bu durum İsrailli bir Yahudi olunca iş değişiyor. Bir kere:
  1. İsrail müslümanlarla harp halinde bir terör devleti.
  2. İsrail vatandaşları 7'den 70'e kanunen asker statüsündedir.
  3. İsrail vatandaşıyla yapılan her ticaret örgütlü zulme dolaylı destektir.
  Bu nedenle ticaretinizin bir kısmından vaz geçmeniz hem imanınızın, hem insanlığınızın, hem de şuurunuzun bir gereğidir. Bu da sizin imtihanınızdır. Tasadduk ve infak her daim kazandığından vermek değildir. Kazancının bir kısmından Allah Rızası ve adalet için vaz geçmek de infakın bir başka türüdür.
  Vesselam


  Mustafa İslamoğlu  Paylaş
  İsrail Mallarının Satışı Caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İsrail mallarından alınan her türlü ürün Müslümanlar için atılacak bir mermiye neden olmak gibi bir şeydir. Tamamen kesmek mümkün olmasa da yavaş yavaş bırakmak lazım.