Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Halk arasında, "bir şeyi çok istersen olmazmış", diye bir söylenti var; bu sözün doğruluk payı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Halk arasında, "bir şeyi çok istersen olmazmış", diye bir söylenti var; bu sözün doğruluk payı nedir?

  Reklam
  Halk arasında, "bir şeyi çok istersen olmazmış", diye bir söylenti var; bu sözün doğruluk payı nedir?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2009-10-12

  Hz. İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor:

  "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) duayı üç kere yapmaktan, istiğfarı üç kere yapmaktan hoşlanırdı." (Ebû Dâvud, Salât 361, (1524).

  Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ısrar ve tekrar tavsiye etmektedir. Bu rivâyet, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın, dua veya istiğfar ettiği zaman üçer sefer tekrarladığını göstermektedir.

  Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Acele etmediği müddetçe herbirinizin duasına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben Rabbime dua ettim, duamı kabul etmedi." (Buhârî, Daavât 22; Müslim, Zikr 92, (2735); Muvatta, Kur'an 29 (1, 213); Tirmizî, Daavât 145, (3602, 3603); Ebû Dâvud, Salât 358, (1484).

  Bu hadislerden de anlaşılacağı üzere, duaya devam etmek ve istekle yapmak o duanın kabul olmasına vesile olur.

  Tirmizî'nin bir diğer rivâyetinde şöyledir:

  "Allah'a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek sûretiyle olur; yeter ki günah taleb etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun."

  (Kütüb-i Sitte, Prof. Dr. İbrahim Canan)


  Paylaş
  Halk arasında, "bir şeyi çok istersen olmazmış", diye bir söylenti var; bu sözün doğruluk payı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir şey istendiği zaman onu doğru şekilde istemeyi bilmeli. Allahu tealadan hayırlısını isteyen ve aklında olmasını istediği şey için ısrar eden belki olmaması daha hayırlıdır ya da farklı şekilde tecelli edecektir. Allahu teala isteklere icabet eder.bir şeyi çok istersen olur mu,  birşeyi çok istersen olur mu,  bir şeyi çok istersek olur mu,  birseyi cok istersen olurmu,  çok istersen olur mu,  birşeyi çok işstersen olurmu