Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İnşaat başlamadan daireleri satmak, satın almak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İnşaat başlamadan daireleri satmak, satın almak caiz midir?

  Reklam
  Soru: İnşaat başlamadan daireleri satmak, satın almak caiz midir? Henüz daha temelini bile görmediğimiz bir binadan daire alıyoruz. Ortada olmayan bir şeyi almak caiz oluyor mu?

  Cevap:

  Gayrimenkulle ilgili bütün özellikler projede ileride haksızlık ve anlaşmazlığa yol açmayacak şekilde belirlenirse, fıkıhtaki İstisna (sipariş) akdi kuralları doğrultusunda böyle bir işlem caiz olur.

  “İstisna bir sipariş akdi, bir malın üretimi için imalatçıyla yapılan anlaşmadır. (…)

  İleri bir tarihte teslim alınacak veya üretilecek bir malın bedelinin tamamen veya kısmen ödenmesi fiyatı ucuzlatır. Peşin 100 lira olan bir malın iki ay vadeli fiyatı 110 lira olursa, bedelin tamamının iki ay önceden verilmesi halinde fiyatı 90 lira civarında olabilir. Burada da bir mal alımı yapıldığı için faizli işlemden söz edilemez. Ama bu, faizsiz sermaye temini yoludur.”

  KAYNAK: Abdulaziz Bayındır, Ticaret ve Faiz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2007, s: 145-146)  Paylaş
  İnşaat başlamadan daireleri satmak, satın almak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Başta bütün anlaşmalar ve düzenlemeler sağlandıktan satılacak kişiyi zor duruma sokacak bir uygulamayı sürpriz yapmayacaksa önceden satılmasında sakınca yoktur.