Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim

  Reklam
  kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim

  Soru

  kayınımın yanında başım açık oturabilir miyim. Bizim bir akraba oturulur diyor. Çünkü kocan sağken onun nikahı sana düşmediği için kardeşin gibi oluyor, kayın pederin de baban gibi oluyor, diyor?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Nur suresi 31. âyette geçtiği gibi gelinle kayınpeder arasındaki mahremiyet, kendi babası ile arasındaki mahremiyet gibidir. Yani bir hanımın kendi babası yanında başı ve ayağı açık olarak bulunması caiz olduğu gibi, kayınpederinin yanında da o şekilde bulunabilir.

  Kayınbirader, kocanızın erkek kardeşidir, size nâmahremdir ve dinen yabancıdır. Bunun için onun yanında el ve yüzünüzün dışında bedeninizi açmamanız gerekir. Açamadığınız gibi, aynı odada ve mekânda ikiniz baş başa da kalamazsınız. Çünkü Peygamber Efendimizin, kocanın erkek akrabalarının, kadın için "ölüm" olduğunu ifade ederek, sakınıl masını tavsiye etmişlerdir. Hadisi şerif şöyledir:


  Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir defasında, "Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının" buyurdu. Ensardan bir zat, "Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?" şeklinde sorması üzerine, "Kayın ölümdür" buyurdular. (bk. Buharî, Nikah, III; Müslim, Selam, 20)


  Bu hadisin şerhinde İmam Nebevi der ki: "Bir kimse âdet ve geleneğe göre, kardeşinin hanımıyla baş başa kalır, işte ölüm budur. Söyleşinin yasaklanması yabancı erkeklerden daha lâyıktır. Hadisin doğru mânâsı da budur."


  Yani herhangi yanlış bakış veya hatalı bir davranış aile içinde birtakım kötü gelişmelere sebep olabilir. Bunun için tedbirli ve ihtiyatlı olmalı. İslâmın bu hususta bize tavsiye ettiği ölçüyü aşmamaya dikkat etmelidir. Bu durum aynı zamanda aile sağlığının da gereğidir.


  Netice olarak, kayınbiraderinizin yanında tesettürsüz olarak oturmanız caiz değildir yani yasaktır ve günahtır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  kayınımın yanında başı açık oturabilir miyim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun kardeşim 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Benim kardesim var down sendromlu ona bakmakla yükümlüyüm eşim evde kapali bi halde bulunmak istemiyor , başını açması haram midir ?kaynının yanında baş açılır mı,  kayınpeder ölümdür hadisi,  gelin kayninin yaninda basini acabilirmi,  kayınpederin yanında saçı açık oturulabilir mi,  kayinbabanin yaninda sac acilirmi,  esinin erkek kardesinin yaninda sacini acmak,  kayinimin yaninda basi acik olmak caizmi