Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır, varsa ne kadardır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır, varsa ne kadardır?

  Reklam
  Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır, varsa ne kadardır?

  Soru

  Bir kadının hayızının ilk günü eşiyle birlikte olamsının kefaleti var mıdır. Varsa nedir?
  Kullanıcı: anonim | Tarih: 02-Eylül-2006, Saat: 21:17:40

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Önce bunun sağlık açısından, sakıncalı, tıbben mahzurlu, tiksinti ve her iki taraf için de eziyet verici bir iş olduğunu söylemeliyiz.

  "Sana hayızlı ile cinsel ilişkiyi soruyorlar. De ki, bu (her iki tarafâ da) eziyet verici bir şeydîr. Onlar âdetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Iyice temizlendiklerinde Allah'ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tevbe edenleri ve tertemiz'olanları sever." (Bakara 222)

  Görüldüğü gibi âdetli eşi ile cinsel ilişkiyi Allah yasaklamıştır ve bu yasağın haram kılma anlamına geldiği söylenmiştir. Her şeye rağmen şeytana uyar ve bu çirkin haramı işlerse, ikisi de isteyerek yapmışsa ikisi de günah işlemiş olur. Ikisinin de pişmanlık duyup tevbe etmesi ve istigfar etmesi gerekir. Hz. Ebûbekir Efendimize birisi bunu sormuş ve: "Istigfar et (bağışlanma dile) ve bir daha da yapma" cevabını almıştır. Biri istemeden diğeri onu zorlayarak yapmışlarsa, sadece zorlayan günahkâr olur. Işin fetvâ açısından hükmü budur. Ancak bir veya yarım dinar (bir dînar, yaklaşık 4.5 gr. altın demektir) sadaka vermesi müstehap (hoş ve daha temizleyici) bir davranış olur.

  Allah Resulu buyuruyor:

  "Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir." (Nesai, Taharet 182, (1, 153)

  Fıkıh kitaplarında, "Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur" (Mavsili, el-Ihtiyâr I/28; El-Muhit - Serahsi)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Adetli (hayız iken) veya lohusa kadınla cinsel ilişkinin keffareti var mıdır, varsa ne kadardır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayızlı olan ya da nifas döneminde olan bayanlara temizleninceye kadar yaklaşılmaması emredilmiştir. Bunu yapan kimseler kefaret olarak bir ya da yarım dinar kadar vermek zorundadırlar.40 lı iken ilişkiye girilirmi,  40 lı iken,  lohusa iken ilişkiye girilirmi,  40 lı iken ilişki,  40 li iken iliskiye girilirmi,  adetliyken eşiyle,  Lohusa iken ilişkiye girilir mi