Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Camilere kadın özel halinde giremiyor, gayri Müslimler nasil giriyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Camilere kadın özel halinde giremiyor, gayri Müslimler nasil giriyor?

  Reklam
  Camilere kadın özel halinde giremiyor, gayri Müslimler nasil giriyor?

  Soru

  Gayri müslümler nasıl camilere girebiliyor? Bir de bazen alman arkadaşlarımız camiye gitmek istiyor ve bizim özel halimize denk gelebiliyor. Bu durumda ne yapmalı?
  Kullanıcı: bileri | Tarih: 27-Eylül-2007, Saat: 13:47:27

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Bazı alimlere göre, camiyi kirletme ihtimali yoksa, kadınlar, özel hallerinde camilerden geçebilirler. Hanbelilere göre, kanın durmasından sonra abdest alarak camide oturmalarında da bir sakınca yoktur. Bu Müslümanlar içindir.
  Gayr-ı Müslimler, özellikle Hanefi alimlerine göre, zaten İslamî hükümlerle yükümlü değiller. Çünkü önce iman edecekler ki, o iman doğrultusunda amellerle de mükellef olabilsinler. Dolayısıyla, İslam’ın güzelliklerini göstermek ve biraz da ona ısındırmak niyetiyle, böyle bir hoşgörünün gösterilmesinde bir sakıncanın olmayacağını düşünüyoruz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Camilere kadın özel halinde giremiyor, gayri Müslimler nasil giriyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz seccadesini getirmesi için eşinden rica eder. Hayızlı olduğunu söyleyince bu senden değil ki buyurmuştur. Camilere girilip gezilebilir. Sadece herhangi bir ihtimale karşın koku veya kirlenmeye mahal vermemek için oturmak caiz değildir.