Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bir erkek iki kadınla aynı evde belli bir zaman oturup sohbet etmişler; bunun dini açıdan bir sakıncası olur mu? Bu durumda halvet gerçekleşir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir erkek iki kadınla aynı evde belli bir zaman oturup sohbet etmişler; bunun dini açıdan bir sakıncası olur mu? Bu durumda halvet gerçekleşir mi?

  Reklam
  Bir erkek iki kadınla aynı evde belli bir zaman oturup sohbet etmişler; bunun dini açıdan bir sakıncası olur mu? Bu durumda halvet gerçekleşir mi?

  Yazar: Sorularla İslamiyet, 04-2-2010

  İslam, yabancı kadın ve erkeğin ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmasını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü İslam'da zina, evli ya da bekar herkese haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haram kılınmıştır. Konuyla ilgili olarak Kur'ân-ı Kerîm'de, "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur." (İsrâ, 17/32) buyurulmaktadır.

  Bu konuyla ilgili çeşitli sahih hadis-i şerifler de vardır:

  "Hiç bir erkek yabancı bir kadınla, yalnız başbaşa kalmasın..." (Buhârî, Nikâh,111; Cihâd, 140,181; Müslim, Hac, 424).

  "Dikkat ediniz, hiç bir erkek yabancı bir kadınla yalnız başına kalmaz ki, üçüncüleri şeytan olmasın... " (Tirmizî, Radâ',16, Fiten, 7).

  Bu itibarla birbirlerine nikahları düşen ve aralarında nikah bağı olmayan kadın ve erkeğin kimsenin gelemeyeceği bir ortamda yalnız kalmaları dinen uygun bir davranış değildir. Bu tür davranışlardan kaçınmak gerekir.


  Halvet, sözlükte bir yerin boş olması, o yerde hiç kimsenin ve hiçbir şeyin bulunmaması, yalnız kalma veya biriyle baş başa kalma anlamlarına gelir.

  Fıkıh terimi olarak halvet ise, sahih bir nikâhtan sonra kadın ile erkeğin, üçüncü bir şahsın izinsiz muttali olamayacağından emin bulundukları bir yerde, baş başa kalmaları anlamına gelir.

  Bu bilgilerden de anlaşıldığı üzere, nikahsız kişilerin arasında hukukî sonuçlar doğuran "sahih halvet"ten söz edilemez.  Paylaş
  Bir erkek iki kadınla aynı evde belli bir zaman oturup sohbet etmişler; bunun dini açıdan bir sakıncası olur mu? Bu durumda halvet gerçekleşir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkek ve kızlar eğer birbirlerine namahrem iseler o zaman haram olur yok mahrem iseler caizdir. Namahrem olan bir kimseye bakmak günah iken aynı ortamda bulunup sohbet etmek daha günahtır.