Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ailesi tarafından boşanması için baskı yapılan kadın kocasından boşanması caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ailesi tarafından boşanması için baskı yapılan kadın kocasından boşanması caiz midir?

  Reklam
  Ailesi tarafından boşanması için baskı yapılan kadın kocasından boşanması caiz midir?

  Soru

  Ailesi tarafından boşanması için baskı yapılan kadın kocasından boşanması caiz midir?

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Dinimizde boşanmak helal olsa da zaruri bir neden olmadan boşanmak dinimizce hoş karşılanmamıştır. Özellikle eşlerin anne ve babası çocuklarının boşanması için baskı uygulaması haramdır.
  Dinimiz evliliğe çok önem vermiştir. Yüce Mevla İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi Onun varlığının delillerindendir. Bunda düşünen insanlar için dersler vardır. (1) buyurmaktadır. Bu ayet evlilik ve aile hayatındaki hikmetlerin bir kısmını bizlere beyan etmektedir.

  Evliliği eşlerin birbirine verdiği sağlam bir teminat olarak niteleyen dinimiz erkeğe hanımıyla iyi geçinmesini emretmiştir. Peygamberimiz de müminlerin en seçkinlerinin hanımlarına karşı iyi davrananlar olduğunu (2) beyan etmiştir. Bunun yanında Peygamberimiz kadının da kocasına karşı saygılı olmasını öğütlemiştir.(3)

  Allahın en sevmediği helal olan boşanma (4) birbirleriyle geçinemeyen eşlerin en son başvuracakları bir çözüm şeklidir. Bunun müslüman bir toplumda sebepsiz ve anlamsız bir şekilde artması kaygı verici bir gerçektir.

  (1) Rûm, 30/21.
  (2 Tirmizî, Radâ 11.
  (3 Buhârî, Ahkâm, 1; Ebû Dâvûd, Nikâh, 40; İbn Mâce, Nikâh, 4.
  (4 Ebû Dâvûd, Talâk, 3.  Paylaş
  Ailesi tarafından boşanması için baskı yapılan kadın kocasından boşanması caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimiz boşanmaları tavsiye etmez. Boşanma en son çare olarak bakılması gerekir. Hele ki eşi ile sorunu yoksa boşanması hiç bir şekilde doğru olmaz. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Bence kendi kararlarini veren bir kiwiye hic kimse baski yazamazaile baskısı ile boşanma