Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bazı zamanlarda çok eşlilik meselesi, bir kadının bir çok erkekle evliliği olarak karşımıza çıkmıştır. Acaba neden böyle bir yöntem uygulanmıştır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bazı zamanlarda çok eşlilik meselesi, bir kadının bir çok erkekle evliliği olarak karşımıza çıkmıştır. Acaba neden böyle bir yöntem uygulanmıştır?

  Reklam
  Bazı zamanlarda çok eşlilik meselesi, bir kadının bir çok erkekle evliliği olarak karşımıza çıkmıştır. Acaba neden böyle bir yöntem uygulanmıştır? Fıtratla bir alakası olabilir mi?

  Soru

  Bazı zamanlarda çok eşlilik meselesi bir kadının bir çok erkekle evliliği olarak karşımıza çıkmıştır. Bu durumda çocuğun babasının tespiti güç olduğunu bilmekle birlikte, acaba neden böyle bir yöntem uygulanmıştır. Fıtratla bir alakası olabilir mi?

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  - İnsanlık camiasında erkek gibi kadının da zina ettiği vakidir. Birden çok kimseyle yatan bir kadının bu ilişkisine ister “çok erkekli evlilik”, ister fuhuş diyelim, bunun fıtrata aykırı bir sapkınlık olduğunda şüphe yoktur. Bunun fıtrata aykırı olduğunu gösteren bir kaç delili şöyle sıralayabiliriz:
  a. Neslin korunması, bütün dinlerde emredilen evrensel bir insanlık erdemidir. Adı ne olursa olsun, gayr-ı meşru ilişkiler bunu zedelemektedir.
  b. Neslin üretim yeri kadındır. Bir kadın her zaman bir erkekten alacağı spermle bu görevini yerine getirebilir. Çünkü, bir spermde 250 milyondan fazla insan namzedi vardır. Kadın farklı erkeklerden sperm aldığı takdirde bu neslin kaybolması söz konusu olacağından fıtrata aykırı olur.
  c. Bir erkek “birden fazla kadınla evliliği” bir övünç kaynağı olarak görebilir. Fakat, gayr-ı meşru ilişkilerde bulunan bir kadın bile, resmî olarak “birden çok kocayla evli” olmasını bir övünç kaynağı yapmaz ve bundan daima tiksinir. Bu konuda anket yapılsa bunun böyle çıkacağından kuşku yoktur. Bu da, kadınlar için çok kocalı olmanın, fıtratlarına ters olduğunu göstermektedir.
  d. Ne İslam’da ve ne de diğer semavî dinlerde, “çok kocalı bir evlilik” söz konusu değildir.
  İlave bilgi için tıklayınız:


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Bazı zamanlarda çok eşlilik meselesi, bir kadının bir çok erkekle evliliği olarak karşımıza çıkmıştır. Acaba neden böyle bir yöntem uygulanmıştır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dört kadınla evlenmek caiz iken eşler arasında eşitliği tesis etmeye gücü olanlara izin verilmektedir. Tek bir eşin erkekler için daha iyi olduğu da belirtilmektedir.bir kadının birden fazla erkekle evlenmesi