Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Dul olarak nikahsız ölen kadınlar hususunda Allah katında bir mükafat veya ceza var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dul olarak nikahsız ölen kadınlar hususunda Allah katında bir mükafat veya ceza var mıdır?

  Reklam
  Dul olarak nikahsız ölen kadınlar hususunda Allah katında bir mükafat veya ceza var mıdır?  Bu durumda her hangi bir ceza söz konusu değildir. Sabredip çocuklarına bakarsa mükafatı çoktur.

  Erginlik çağına girdiği halde, rüştünü ortaya koyamamış çocuğa ve kocası ölmüş olan kadına da yetim denildiği olur. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, VIII, 5505).

  Peygamber Efendimiz (asv) ise, yetîmleri koruyan ve onların işlerini üzerine alıp yürütenler için şöyle buyurmuşlardır:

  "Ben ve yetîmin işlerini deruhte eden kimse, Cennette şöylece beraber bulunacağız." buyurarak, şehâdet parmağı ile orta parmağını işaret ederek, aralarını ayırmıştır." (Riyâzü's-Sâlihîn Tercümesi, I, 308).

  Ümmü Seleme'den rivayet edildiğine göre:
  "Cennetlik kocası ölen Cennetlik bir kadın, sonradan başka birisiyle evlenmezse, muhakkak Allah onu Cennette kocasıyla bir araya getirecektir."

  "Aynı şekilde; Cennetlik karısı ölen, Cennetlik bir koca, sonradan başka birisiyle evlenmezse, muhakkak Allah, onu da Cennette karısıyla bir araya getirecektir."
  (Tabakât, 8:88.)

  s.i.e


  Paylaş
  Dul olarak nikahsız ölen kadınlar hususunda Allah katında bir mükafat veya ceza var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dul olarak nikahsız ölen kadınlar hususunda Allah katında bir mükafat veya ceza var mıdır? 3. 3
  güzel bir konu.sevdiklerimizle olmak istiyorsak onları sevap olacak amellere yönlendirmeliyiz.dul olarak