Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Sulu Kesim ve Yolum Tavuk Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sulu Kesim ve Yolum Tavuk

  Reklam
  Değerli hocam; günümüzde bir kısım insanların (içinde benimde olduğum) karşı karşıya olduğu helal mi haram mı olduğunda şüpheye düştüğümüz bir konu haline geldi tavuk konusu.Konya müftülüğü fetva kuruluna danıştım sulu kesim ve yolum haram dediler fakat güvenilir yerler var buralardan alabilirsiniz dediler. Ancak bahsedilen yerlerde de kuru kesim değil.Madem ki böyle bir haram var insanlarımızın çoğu bunu yiyor açıkça haram işliyorlar ve bunu da din alimleri uyarmıyor.Haram değilse neden böyle söyleniyor benim gibi bir çok insanı öğlen iş yerinde tavuk çıktığında yada misafirlikte aç bırakıyorlar bunun vebalini nasıl verecekler.Etrafımdaki insanları uyarmaktan bıktım herkes dalga geçiyor.Ben mi yanlışım yoksa insanlar mı işine geldiği gibi davranıyor anlamıyorum.Yediklerimize dikkat etmez isek İslamiyetten de pey der pey uzaklaşırız kaygısındayım. Diğer bazı hocalarımın yazılarını da okudum.Onlar da bizim buna haram diye bilmemiz için bir gıda mühendisinin bu işlem sırasında kanın et içerisine difüzyon ile geçtiğini söylemesi gerekir diyorlar.Burada da bir şüphe oluşuyor.Peygamber efendimiz de şüpheli şeylerden harammış gibi sakının diyor.Bu çelişkiler içinde size başvurmayı ve yorumunuzu almayı istedim.Bizi ve Müslüman halkımızı bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
  Aziz kardeşim,
  "Diğer bazı hocalar" diye tanımladığınız insanların yaklaşımı dengelidir.Haramdır diyenlerin kendileri, çocukları, eşleri, hasam akrabalarıyemiyorlar mı gerçekten? Haramdır deyip de oturmak nasıl mümkün oluyor? Birmüftü bir gıdanın haram olduğuna inana inana nasıl oluyor da bangır bangırbağırmıyor. O ya haramdır derken ciddi değil, ya da gerçekten haram olmayan bir şeye haram diyor.Evet, haramdır demek için aynen işin uzmanının o tespiti yapıp difüzyon ile geçtiği konusunda kesin hüküm koyması lazım. Şüpheli durum helali haram yapmaz. Hele böyle umumi belaya kabilinden şeylerde hiç yapmaz. BURADA DENGE ŞUDUR: KAÇINMAK AZİMET, YEMEK RUHSATTIR. İNSANLAR AZİMETİ TERCİH EDEBİLİRLER, TERCİHLERİNİ BAŞKALARINA DAYATAMAZLAR. Yiyeceklerde Kur'an'ın tarzı bellidir: Haramlara helal der deme konusunda Kur'an bir kez uyarırsa, helallere haramdır deme konusunda yüz kez uyarır.Vesselam.


  Mustafa İslamoğlu  Paylaş
  Sulu Kesim ve Yolum Tavuk Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayvanların kesimi konusun dini usullere uyulup uyulmadığı Müslümanlar için çok önemlidir. Sağlık yönünden mikropların ölmesinde de insana fayda sağlamaktadır.