Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bülbül Ve Kanarya Gibi Kuşlara Karşı Hevesim Vardır. Onlar Için Kafes Alıp Besliyorum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bülbül Ve Kanarya Gibi Kuşlara Karşı Hevesim Vardır. Onlar Için Kafes Alıp Besliyorum

  Reklam
  BÜLBÜL VE KANARYA GİBİ KUŞLARA KARŞI HEVESİM VARDIR. ONLAR İÇİN KAFES ALIP BESLİYORUM. BU HUSUSTA DİNİ BİR SAKINCA VAR MIDIR?

  Bülbül ve kanarya gibi kuşlarla oynayıp onlarla vakit geçirmek doğru değildir. İnsan Allah`ın halifesi olduğundan kendisine düşen büyük vazifeler vardır. Lüzumsuz şeylerle uğraşmamak lazımdır. Bununla beraber böyle kuşları evde bulundurup kafeste hapsetmek haram değildir. Haram olduğuna dair hiç bir şey varid olmamıştır.

  Onları kafeste tutmak haramdır, denilmez. Çünkü hayvan için ahır ne ise kuş için kafes öyledir. Yani hayvanları ahırda hapsetmek caiz olduğu gibi kuşları da kafeste hapsetmek caizdir. Peygamber (sav)`imiz hizmetinde bulunan Enes bin Malık`in annesinin evine arasıra giderdi. Küçük çoğunun bir kuşu vardı. Peygamber (sav) kuşu ne yaptı diye latife edip çocuğa sorardı. Şayet kuşu hapsetmek caiz olmasaydı, Peygamber (sav) mutlaka onu yasakalayacaktı (el-Fetava al-Kübra).


  İslam Fıkhı Ansiklopedi  Paylaş
  Bülbül Ve Kanarya Gibi Kuşlara Karşı Hevesim Vardır. Onlar Için Kafes Alıp Besliyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı hayvanların göze hitap etmesi dolayısı ile insan her zaman yanında olmasını ve onun olmasını ister. Bir hayvanı barındırmak kafese koymak caizdir.