Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan 12 yaşında ve 17 yaşında ergenlik çağına girebilen çocuklar var bunların günahları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  12 yaşında ve 17 yaşında ergenlik çağına girebilen çocuklar var bunların günahları

  Reklam
  12 yaşında ve 17 yaşında ergenlik çağına girebilen çocuklar var bunların günahları bu yaşlardan itibaren mi yazılmaya başlar yoksa ortak bir yaş var mı?

  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırt edebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır.

  Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir. Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Çocukta 15 yaşına kadar ihtilam veya adet dönemi olmasa 15 yaşından sonra hükmen buluğ yaşında sayılır.

  Allah insanları değişik yapıda yaratmıştır. Buda mükellefiyet yaşının değişik olmasının bir sebebi olarak gösterilebilir. Ancak ortalamaya tabi tutulduğunda insanlar hemen hemen yakın dönemlerde buluğ yaşına ermektedir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  12 yaşında ve 17 yaşında ergenlik çağına girebilen çocuklar var bunların günahları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kızlar genel olarak hayız olması ile girmiş olur fakat on beş yaşına geldiği halde hayız olmadı ise yine ergenliğe girmiş kabul edilir. Erkekler en azı on iki yaş olmak üzere on beşe kadar çıkması mümkündür.günah defteri kaç yaşında açılır,  amel defteri ne zaman açılır,  amel defteri kaç yaşında açılır,  günah defteri ne zaman açılır,  günahlar kaç yaşında yazılmaya başlar,  cocukların günahı kaç yaşında başlar,  günah kaç yaşında yazılmaya başlar