Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cariye Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cariye Nedir?

  Reklam
  Köle ve cariye, tarihte hukukî, iktisadî ve sosyal bakımdan hür insanlara göre daha aşağı bir statüde bulunan bir sınıfın adıdır. Bu sınıfın kadınları için cariye, eme, memlûke tabiri kullanılmaktadır.
  Tarihin eski çağlarından beri yeryüzünde mevcut ve yaygın bir olgu olan kölelik, İslâm'ın öngördüğü ve teşvik ettiği bir durum değildir. Bilakis, indiği dönemde sosyal bir gerçeklik olan bu olguyu tedricen tasfiye etmeyi planlamış, bu arada, kölelerin durumlarını iyileştirmeyi sağlayacak ön tedbirleri almış ve altyapıyı kurmaya öncelik vermiştir.
  Köleliğin ıslah ve zamanla tasfiyesi amacıyla İslâm'da, kölelerin eğitilmesi, hürriyete hazırlanarak faydalı bir kimse haline getirilmesi ve hür kılınması konusunda teşvik ve tedbirler getirilmiştir; sürekli olarak ve değişik vesilelerle köle azat edilmesi tavsiye edilmiş, hatta keffaretlerde olduğu gibi, bazı durumlarda bunu dini bir zorunluluk haline getirmiştir. (İ.P.)


  Paylaş
  Cariye Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cariye kısaca kadın köle anlamına gelmektedir. Bunun dışında eme, memlüke de cariye yani köle anlamına gelir. Cariyeler diğer insanlardan daha alt sınıfta yer alırlar.cariye nedir,  cariyelik nedir,  cariye nedir vikipedi,  cariye ne demek vikipedi