Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cevşen de Kuranı Kerim gibi Allah lafzı mıdır. Türkçe mealini okuyunca da dua edilmiş Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cevşen de Kuranı Kerim gibi Allah lafzı mıdır. Türkçe mealini okuyunca da dua edilmiş

  Reklam
  Cevşen de Kuranı Kerim gibi Allah lafzı mıdır. Türkçe mealini okuyunca da dua edilmiş olur mu?

  Cevşen mânâsı itibariyle Efendimiz’e vahiy yoluyla gelmiştir. Kudsî hadisler ve hadis-i şerifler vahy ve ilham yoluyla Peygamber'in söylediği sözler şeriatın ikinci kaynağı ise de, âyetler derecesinde değildirler.

  Allah'ın, manaları Hz. Peygamber'e (s.a.s) ilham ettiği fakat lafızlarını Peygamber (s.a.s)'in ifade ettiği, Kur'ân'dan sayılmayan, okunmakla ibadet olunmayan (Kur'ân gibi namazda okunmaz), ahad yolla (tevatürle değil) Rasûlüllah (s.a.s)' tan nakledilmiş ve onun tarafından da Allah'a nisbetle ifade edilmiş sözlerdir. Kudsî hadis hakkında iki görüş vardır: 1- Kudsî hadislerin hem sözleri hem de manası Allah'tandır, fakat Kur'ân'dan bir âyet değillerdir. 2-Kudsî hadislerin manası, diğer hadisler gibi Allah'tan, sözleri ise Rasûlüllahtandır. Bu tür hadislere aynı zamanda "rabbanî ve ilahî hadisler" de denir. Kudsî hadislerde: "Rabb'ından rivayet ettiği hadiste Rasûlüllah şöyle buyurdu", "Kendisinden Rasûlüllah'ın rivayet ettiği hadiste Allah Teâlâ şöyle buyurdu" gibi ifadeler kullanılmıştır.

  Cevşenin türkçe mealini okumanın sevabı vardır ve türkçe mealini okuyunca da dua edilmiş olur. Bununla beraber arapçasından okumak daha faziletlidir.

  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Cevşen de Kuranı Kerim gibi Allah lafzı mıdır. Türkçe mealini okuyunca da dua edilmiş Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cevşen Müslümanlara korunmaları için gönderilen bir hediyedir. Türkçesi de Arapçasının tercümesi olduğu için okunabilir. Fakat indiği şekilde okumak daha hayırlıdır.cevşen kuranda varmı,  kuranda cevşen,  cevşen duası kuranda varmı,  kurani kerim hakinda soru ve cevaplar ,  cevşen arapçadan abdestsiz okunurmu,  cevşenin kuranda varmı,  cevsen duasi kuranda varmi