Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cevşen üzerimizde iken tuvalete gidersek günah mıdır? Hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cevşen üzerimizde iken tuvalete gidersek günah mıdır? Hükmü nedir?

  Reklam
  Şüphesiz ki, ayet ve çeşitli duaları ihtiva eden kitapçıkları kirli yerlere götürmemek, tuvalete sokmamak en güzelidir. Mümkün olsa da buralara girerken münasip bir yere konsa, çıkarken de alınıp yine cebe indirilse. Ama bu, en güzeli olmasına rağmen her zaman mümkün değildir.

  Öyle ise bu gibi, gerek okumak, gerekse korunmak için cepte gezdirilen kitapçığı ‘üzerine alma, gezdirme’ demek de uygun olmasa gerekir.

  Bu sebeple değerli fıkıh kitabı Mülteka’nın şerhi Dâmâd’dan bir nakil yaparak çıkış yolu tesbit ve tercih edeceğiz. Şöyle denmektedir mezkur kitaptaki kayıtta:

  “Cebinde Kur’an ayetlerinden, yahut da Allah’ın isimlerinden yazılar bulunan kimsenin, bunlarla tuvalete girmesinde beis yoktur. Bunlar bir şeye sarılı olursa yine beis yoktur. Sarılı olmak hürmete daha yakındır. Bununla beraber, mümkün olduğu kadarıyla tedbir alıp dışarıda temiz bir yere bırakmak daha güzeldir.”

  Bu konuda verilen bir misalde, yüzük üzerindeki ayet ve mübarek kelimelerden de söz edilmekte, ayet yazılı yüzükle tuvalete girilmemesi gerektiği ifade edilirken, yüzüğün ayet yazılı kısmı avuç içine alınıp da muhafaza edildiği takdirde girilebileceğine de işaret edilmektedir.

  Demek ki bu gibi kitapların bir beze, yahut da münasip bir kağıda ve benzeri özel sargılara sarılıp da cepte bulunması halinde mahzur olmayacağı noktası kuvvet kazanmaktadır.

  Tuvalete giremeyeceğinden korkarak bunları terk etmektense, cebine koyup hürmetli şekilde muhafaza ederek taşımayı tercih etmekte isabet olsa gerektir.

  Kolye şeklindeki cevşenler ise kapalı olduğu için bunlarla tuvaletlere girmenin bir sakıncası yoktur.

  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Cevşen üzerimizde iken tuvalete gidersek günah mıdır? Hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu tealanın isimlerini içeren ayet ya da duaları bu gibi yerlere girdirmek caiz olsa da girmeden dışarıda uygun bir yere konulması daha güzel olduğu belirtilmiştir.cevşen ile tuvalete girilir mi,  üzerimizde taşımamız gereken dualar,  cevşeni tuvalete düşürmek,  cevşen düşürmek,  cevsen ile tuvalete gidilirmi,  tuvalete girerken cevşen çıkarılır mı,  cevsen tuvalete girilir mi