Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Evlenecek kızlara (uyarılar) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlenecek kızlara (uyarılar)

  Reklam
  Evlenecek kızlara

  Sual: Evlenecek kızlara tavsiyeniz nedir?

  CEVAP

  Erkek için de, kadın için de iyi geçinmek fedakârlık ve sabır ister. Külfetsiz nimet olmaz buyurmuşlardır.

  İyi geçinmek için, sıkıntılara katlanmak ve her zaman kendini haklı görmemek gerekir. Ben haklıyım demek geçimsizliğe yol açar.

  Tecrübeli müslüman annenin, asırlar önce kızına verdiği nasihat şöyle:

  Doğup büyüdüğün, yıllarca yaşadığın bir yuvadan çıkarak, yabancı bir yere, gideceksin, huyunu suyunu bilmediğin bir arkadaşla yaşayacaksın. Sen ona yer ol ki, o sana gök olsun! Sen ona ev ol ki, o da evin direği olsun! Sen ona cariye ol ki, o da sana köle olsun!

  Ona sıkıntı verme ki, sevgisini azaltmasın! Ondan uzak kalmaya çalışma ki seni unutmasın!

  Onun burnunu, gözünü ve kulağını koruyasın ki, gözü senden başkasını görmesin, senden başkasını koklamasın, senden daima güzel şeyler işitsin!

  Devamlı evde oturmaya gayret et, ev ve el işleriyle meşgul olmaya çalış!

  Komşularınla iyi geçin, onlardan gelecek sıkıntılara katlan! Bilhassa komşular arasında laf getirip götürme! Dedikodudan son derece kaç! Namazlarını vakit girer girmez kıl!

  Yiyecek içecek hususunda beyin ne getirirse onunla kanaat et ve şunu bunu alamıyoruz diye asla şikayette bulunma! Kocanın hakkını kendi hakkın üzerine tercih et! Kocanın akrabalarının hakkını da önde tut! İntizama ve temizliğe çok dikkat et!  Paylaş
  Evlenecek kızlara (uyarılar) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz kadın ve erkekler için evlenecek olan kimselerin mümin olmasını tavsiye etmiştir. Zenginlik ve soy mümin sıfatından sonra gelmelidir.