Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Çocuklara oyuncak bebek almak caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklara oyuncak bebek almak caiz mi?

  Reklam
  Çocuklara oyuncak bebek almak caiz mi?

  Cansıza âit resimlerin mahzursuz olduğu bilinen bir hakikattir. Ancak canlıya âit resimler, oyuncak bebekleri, bahsedilen kurt, kuş resimleri çocukların oynamaları için olursa câiz olduğu kitaplarımızdaki kayıtlardan anlaşılmaktadır. Peygamberimizin bizzat bir tatbikatından verilen örnek de bunun câiz olduğunu göstermektedir.

  Nitekim Resûl-i Ekrem Hazretleri bir ağaç atla oynayan kız çocuğunu görünce menetmemiş, oynamasına müsaade vermiştir. Bunun gibi delilleri toplamış olan fakihler, çocuk oyuncaklarının cevazına kani olmuşlar, alıp satmanın haram olmadığı hükmünü istihrac etmişlerdir. Bu mevzuda bilgi veren Mısır Müftüsü Haseneyn Mahluf, (Şer’î Fetvalar) kıtabında özetle şöyle demiştir:

  — İmam-ı Ebû Bekir bin Arabî, İmam-ı Nevevi, İmam-ı Kastalânî ve diğerleri cisimli resimler edinmenin haram olmasında ulemanın ittifakını nakletmişlerdir. Yalnız bunlardan çocuk oyuncaklarını istisna etmişlerdir. Mücessem olsa bile Şâri, çocuk oyuncaklarına müsaade etmiştir. Bu oyuncaklar ister çamurdan, ister kumaştan, ister helvadan, ister pamuk ve odundan olsun farketmez, deve, at gibi oyuncak da olsa hepsi câizdir, demişlerdir.

  Ahmed ŞAHİN  Paylaş
  Çocuklara oyuncak bebek almak caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Kayıtsız Üye
  Reklam
  Oyuncak bebek örmek putlara tapmakmis dogru mu ?oyuncak bebek yapmak günahmı,  oyuncak bebek günahmı,  bez bebek yapmak günah mı,  oyuncak bebek günahmi islamda,  bebek örmek günah mıdır,  oyuncaklarla oynamak günahmıdır,  bez bebek yapmak günahmı