Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ahzab suresi 53. ayette, Peygamberimiz (sav)'in hanımlarına hicab emri, bütün Müslüma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ahzab suresi 53. ayette, Peygamberimiz (sav)'in hanımlarına hicab emri, bütün Müslüma

  Reklam
  Ahzab suresi 53. ayette, Peygamberimiz (sav)'in hanımlarına hicab emri, bütün Müslüman kadınlarını da kapsamakta mıdır, yoksa hususi bir emir midir?

  - Ahzab suresi 53. ayette geçen hicab emri, Hz. Peygamber (a.s.m)’in hanımlarıyla ilgili özel bir emirdir. Bu ayette örtünme şeklinden ziyade, genel olarak Hz. Peygamber (a.s.m)’in hanımlarının özel konumlarına dikkat çekilmekte, onlarla zorunlu olarak konuşmak isteyen yabancı erkeklerin mutlaka bir perde gerisinde durup öyle konuşabileceklerinin altı çizilmektedir.

  - Genel olarak bütün Müslüman kadınların hicabından bahseden ayet ise, Nur Suresinin 31. ayeti ile Ahzab suresinin 59. ayetidir.

  - Ahzab suresi 33. ayet: "Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor."

  - "Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle: Bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman örtülerini üstlerine alsınlar, vücudlarını örtsünler!" (Ahzab Suresi, 33/59) ayetinde tesettür emri bütün müminlerin hanımlarına genelleştirilmiş olduğu halde, burada "Evlerinizde oturun." (Ahzab Suresi, 33/33) emri ile "Sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz." (Ahzab Suresi, 33/32) diye nitelenen Peygamberin hanımlarına hitaben gelmiştir. (bk. Elmalılı Tefsiri)


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Ahzab suresi 53. ayette, Peygamberimiz (sav)'in hanımlarına hicab emri, bütün Müslüma Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamberlerin eşleri diğer bayanların sorumluluklarından daha farklı bir sorumlulukları bulunmaktaydı. Fakat yine de peygamber efendimiz onların yapmasını istediği bir şey diğer Müslüman bayanlar için de geçerlidir.hicab ayeti,  hicab ayeti nedir,  hicab suresi meali,  ahzab suresi 33.ayet tefsiri,  ahzap suresi 33. ayet tefsiri,  tefsir hicap ayeti,  ahzap suresi 33. ayet