Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

  Reklam
  Büyük günah işlemek, bazen küçük günahları ehemmiyetsiz görmekten daha ehven olabilir. Meselâ, zina etmek, nefsin altında kalıp ezilmişliğin ifadesidir. Buna karşılık, sürekli olarak harama bakmak, hafife alındığı takdirde zina derecesinde bir günah olabilir. Aynı şekilde, bir-iki gıybetle, bir yerde köçeklik yapma ölçüsünde günaha girilebilir. İnsan, insan ise, harama bakma günahından da, gıybet günahından da ömür boyu ızdırap duymalıdır.

  Bir de, büyük günahlardan daha büyük bir günah vardır ki, o da, insanın neyi veya neleri kaybettiğinin farkına varmamasıdır. Mânen terakki edemediği gözlenen çok kimseler var ki, zannediyorum bunlar, küçük günahları ehemmiyetsiz görmekte, bu da, onların terakkilerine mâni olmaktadır. (M. Fethullah Gülen, Fasıldan Fasıla-1, s. 333)

  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Said Nursi bir sözünde bir bakma ile bir tatma ile kayanlardan olmamak için sakın demiştir. Büyük günahlardan korunmak için küçük günahlardan uzak durmak gerekir.