Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kadın mahkemeye başvurup boşanabilir mi. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın mahkemeye başvurup boşanabilir mi.

  Reklam
  Kadın mahkemeye başvurup boşanabilir mi. Erkek karısını dini olarak boşamazsa imam nikahı geçerli olur mu mahkemenin boşaması yeterli oluyor mu?

  Erkek mahkeme boşamadan önce hanımını kendisi boşamamışsa, mahkemede boşanan çiftler bir talakla boşanmış olurlar nikahları devam etmez. Ancak yeniden nikahlanıp bir araya gelebilirler. Bunun için kişinin mahkeme kararından önce hanımını üç talakla boşamamış olması gerekir.

  İslâm dinine göre koca, daha temkinli, ileriyi gören ve hissine daha az kapılan olduğundan boşanma yetkisi ona verilmiştir. Kurân-ı Kerîm açıkça bunu ifade etmektedir. Mahkemeye baş vurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin dinenhanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir. Mahkemeden önce veya sonra hanımını boşamamış ise boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir talâk gider. Dinen boşanmış sayılırlar.

  Ama daha iki talâk hakkı vardır. Buna göre hanımıyla bir araya gelmelerinde kanunen bir sakınca olmadığı gibi dinen de bir sakınca yoktur. Yalnız mahkemece vaki olan boşama şeklini -yani talâk bain mi, rîc'i mi- bilmediğimiz için biraraya gelmek azmedildiği takdirde tecdidi nikâh yapmak lazımdır.

  Kadın mahkemeye başvurarak boşama talebinde bulunabilir.
  .
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Kadın mahkemeye başvurup boşanabilir mi. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Talak hakkı erkekte olsa bile kadın eşinden razı değilse mahkeme yolu ile hakkını arayabilir. Eğer mahkeme yolu ile ayrılırlarsa dini nikahları da bozulur.kadın erkekten boşanabilirmi