Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Yılbaşı münasebetiyle,süs eşyası,noel oyuncakları,hindi gibi şeyleri satmak caiz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yılbaşı münasebetiyle,süs eşyası,noel oyuncakları,hindi gibi şeyleri satmak caiz

  Reklam
  Yılbaşı münasebetiyle, süs eşyası, noel oyuncakları, hindi gibi şeyleri satmak caiz midir?


  1- Kötülüğü yapmak haram olduğu gibi ona neden olmak da caiz değilidr. Bu açıdan böyle bir işe yardımcı olmak kişiyi sorumlu eder. Nitekim alimlerimizin çoğunluğu böyle bir şeyin haram olduğunu söylüyorlar.
  2- Ancak satıcılar bizzat yılbaşını kutlamış gibi günah almazlar. Çünkü, satılan şeylerin kötü amaçla kullanılması haramdır. Halbuki süs eşyları satmak esasen haram olan bir iş değildir. Bu açıdan satıcıların sattığı süs eşyaları bizzat haram değildir. Bunu bir dükkanı içki imalatçısına vermeye benzetebiliriz. İmamı Azama göre içki satışı yapacak birisine binayı kiraya vermek haram değildir. Bu noktadan yapılan satışın kendisi haram değildir. Bunu yanlış yerde kullanacak olanların yaptıkları haramdır.
  3- Fakat bir şeyin haram olmaması hiçbir sorumluluğunun olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir konuda yardımcı olmak en azından mekruhtur. Mekruh ise harama yakın derecede kişiyi sorumlu eden demektir. Bu nedenle bir mecburiyet yoksa bu işin yapılmasını tavsiye etmeyiz.


  Yılbaşı size neyi ifade etmektedir, İslamdaki yeri nedir; kültürümüzdeki yeri nedir?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Yılbaşı münasebetiyle,süs eşyası,noel oyuncakları,hindi gibi şeyleri satmak caiz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yılbaşını kutlamak geleceğe umutla bakmak güzel bir uygulamadır. Fakat ölüme her an yaklaşıldığını da gösterir. Kutlayanlar hayata sarılıp zevk sefa içinde haram ortamında kutlanır bunu yapmak caiz değildir.