Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

  Reklam
  Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir?

  Şafilere, Malikilere ve Hanbelilere göre, düğün yemeğine gitmek vaciptir; kişinin sevgi ve muhabbeti dolayısıyla yaptığı diğer davetlere icabet etmek ise müstehaptır. Delilleri ise Hz. Peygamber (s.a.v.)'in şu hadisidir: “En kötü yemek, asıl gelecek kişilerin alıkonulduğu ve gelmek istemeyenlerin davet edildiği düğün yemeğidir. Davet edildiği hâlde gitmeyen kişi ise Allah ve Resulü'ne asi olmuştur.”
  Hanefileregöre ise düğün yemeği davetine icabet (giderek cevap vermek) sünnettir.
  Davet edilen kişi oyun, şarkı ve içki gibi bir takım münkerlerin (şeriatta yasak olan şeyler) varlığını oraya gitmeden önce bilecek olursa bu davete gitmemelidir.

  Eğer davet edilen kişi, davete gidip de münker ile karşılaşacak olursa, mesela sofrada şarap gibi bir şey varsa kesinlikle oturmamalıdır.
  Eğer sofrada değil de ziyafetin verildiği evde bulunuyorsa, menetmeğe gücü var ise men eder. Eğer menedecek gücü yoksa ve çevrede örnek alınan bir kimse ise oturmaz. Çünkü bu durumda oturması din için bir kusur ve Müslümanlara günah kapısını açmaktır. Eğer önder bir kişi değilse, dilerse çıkar, dilerse çıkmaz; sabreder ve oturur.
  alıntı  Paylaş
  Düğün yemeği davetini kabul etmenin ve içkili sofralarda oturmanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir Müslüman varlığı ile bile örnek olur. İçkili ve haram bir ortamsa kendini gösterip çıkabilir. İçkili olan masaya oturmaması gerekir. Çünkü nefsi kontrol etmek zorlaşır.içkili sofrada yemek yemek,  ickili dugune gitmek,  içkili düğün,  içkili düğün yapmak günah mı,  içkili düğüne gitmek caiz mi,  İckili dügüne gitmek caiz midir