Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Muharrem'in onunda evine alış veriş yaparsan, aldığın ürünlere veya bu alış-verişten Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Muharrem'in onunda evine alış veriş yaparsan, aldığın ürünlere veya bu alış-verişten

  Reklam
  Muharrem'in onunda evine alış veriş yaparsan, aldığın ürünlere veya bu alış-verişten dolayı hanen bereketlenir deniliyor, doğru mu?

  Bu konuda sağlam bir nassa / rivayete rastlayamadık. Ancak eskiden beri değişik güzelliklere sahne olmuş mübarek bir gün olduğu için, o günün bereketli olacağına dair alimlerin bazı görüşleri olabilir.

  Nitekim bazı rivayetlere göre, Hz. Adem’im tövbesi Aşure gününde kabul edilmiş, Hz. Nuh’un gemisi, Aşure günü Cudi dağında demir atmış, Hz. Musa’ya deniz Aşure günü yarılmıştır (bk. Mecmau’z-Zevaid, 3/188).

  Bununla beraber, “Kim aşure günü ailesine bol yiyecek alıp yedirirse, o yıl boyunca bolluk içinde olur.” anlamına gelen rivayetler vardır. Fakat, oldukça zayıf kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 3/189).
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Muharrem'in onunda evine alış veriş yaparsan, aldığın ürünlere veya bu alış-verişten Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Muharrem ayı ve gününde bir çok dini olaylar cereyan etmiştir. Bu nedenle bugün manevi olarak değerlidir. Fakat bereketin bu şekilde çoğalması ile ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da halkın çoğunluğu bunu bu şekilde kabul etmiştir.