Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kredi kartlarıyla taksitli alış veriş yapmak caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kredi kartlarıyla taksitli alış veriş yapmak caiz mi?

  Reklam
  kendim Kesinlikle kredi kartina karsiyim ve asla kullanmiyorum Elhamdulillah varsa ihtiyacimiz pesin alma taraftariyim ki o kartlar insanlari ihtiyaclari olmadigi halde alis verise israfa tesvik ediyor.

  Değerli Kardeşimiz;Kredi kartı ile, kredi usulü taksitli alış veriş yapma:
  1- Albaraka Türk gibi bazı finans kurumları kredi kartıyla taksitli alış verişi yapmıyor.
  2- Asya finans gibi bazı kuruluşlarda her taksiti her ay ayrı ayrı tahsil ediyor ve mal sahibinin hesabına her ay yatırılmış oluyor. Yani mal sahibi parayı finans kurumundan zamanı gelmeden çekemiyor. Böylece hiçbir şüphe olmadan alış veriş yapılmış oluyor. Özellikle bu uygulamayı tavsiye ediyoruz.
  3- Bazı bankaların da sizin dediğiniz gibi taşıt veya kredi kartına benzer bir uygulama yaptığı konudur. Bu uygulamadan müşterinin haberi olmadığı için konu özellikle mal sahibini ilgilendiriyor. Yani müşteri böyle bir anlaşma yapmıyor ve sorumluluk da mal sahibine ait oluyor. Bu nedenle müşteriyi doğrudan ilgilendiren bir durum söz konusu değildir. Ancak dolaylı da olsa kredi alınmış olacağından bunu yapan müşterinin haram işlediğini söylemesek bile mekruh olduğunun ifade edebiliriz. Bu açıdan bankaların ve mal sahibinin nasıl anlaştığını öğrenip sonra alış veriş yapmak daha iyi olacaktır. Bununla beraber böyle bir alış veriş yapan kardeşimizin haram işlediğini söylemek zor görünüyor.
  4- Taksit zamanı gelmeden bankaya yüzde vererek parayı erken almaya gelince: Kredi kartı ile satış yapan işyeri, satılan malın bedelini bankadan müşterinin ödeme tarihinde alabilir. Bu tarihten önce kırdırmak suretiyle eksik alması faiz olacağından; caiz değildir.(Diyanet İşleri Başkanlığı)
  Bu konuyu genel olarak çek ve senet kırdırmaya benzetiyorlar. Bu nedenle çek ve senet kırdımayla ilgili durumu anlatarak cevap vermek istiyoruz. Satıcı veya mal sahibi peşin paraya ihtiyaç duyunca elindeki çeki, senedi ödeme günü gelmeden götürüp bir bankada peşin paraya çeviriyor. Yani banka çek ve senetteki paranın bir miktarını kesiyor, gerisini peşin olarak kendisine ödüyor, böylece eksik de olsa eline peşin para geçiyormuş. İleride ödenecek senet ve çekin parasını peşin olarak ödeyenden eksik alıyor, kalan parayı da ödeyen adama vermiş oluyor. Bu durumda peşin para ödeyene vermiş olduğu bu para neyin karşılığı oluyor? Elbette aldığı peşin paranın faizini teşkil ediyor. Biz buna: – Bu, faizle borç almaktır, desek daha da açıklayıcı olur sanıyorum. Bu insan, çek ve senedi verdiği kimseye demiş oluyor ki: – Günü gelince bu çek, senetle fazlasını alacaksın. Öyle ise şimdi bana peşin olarak şu kadarını ver, kalan şu kadarı da bana verdiğin paranın faizi olarak sen al. Olayın özü budur.
  Faiz verip borç almak. İşte Kredi kartıyla taksitli alış veren yapan kimse zamanı gelmeden bu parayı alamk istiyor. Bu duurmda bir kısmını bankaya bırakarak kalanını alıyor. Bu da caiz olmuyor. Bu açıdan çek ve senet kırdırmaya benziyor. Burada caiz olan ikinci şık var, karıştırılan bu olsa gerektir. Onu da şöyle ifade edebiliriz. – Şayet çek ve senedin asıl sahibi, borcunu günü gelmeden ödemek isterse, alacaklı alacağından dilediği kadar indirim yapabilir. Bunda mahzur söz konusu değildir. Çünkü bu olay alacaklı ile verecekli arasında ikili bir anlaşmadır. Burada çek senet kıran üçüncü şahıs yoktur. Alacaklı borçluya indirim yapıyor, borçlu da gününden önce ödemede bulunuyor. Acilen ihtiyacı olan peşin parayı böyle temin ediyor. Bu, faiz değil, caiz oluyor. Bu konuda “İslami Ölçülerle Ticaret Rehberi” kitabında Prof. Dr. Hamdi Döndüren Hocaefendi şöyle diyor:
  – Eğer (çek ve senedi veren) asıl borçlu, vadesinden önce borcunu erken ödemek isterse, bu mümkün ve caizdir. Alacaklı bu erken ödemeden dolayı bir miktar indirim de yapabilir!. Çünkü bir alacağın tamamını bile almama ve borçluya bağışlama hakkına sahip olan alacaklının, bunun bir bölümünü almama hakkının bulunduğunda şüphe yoktur!” – “Ancak, çek ve senedin bedelini üçüncü bir kişi veya bir banka, vadesinden önce öder ve alacaklı, çek bedelinde indirim yapmış olursa, bu zimmet borcu olan bir alacağı (deyni) miktarı farklı başka bir deyn’le veresiye mübadele etmek olur ki, aradaki fark “faiz” olur!”
  – “Günümüzde senet kırdırma daha çok üçüncü kişiler tarafından yapılmaktadır.” S. (169) Bu konunun diğer caiz olan ve olmayan cihetlerini de şöyle ifade edebiliriz. Şayet, verdiği çek ve senedin günü geldiği halde borçlu ödeyememişse, vadeyi biraz daha uzatıp borca biraz daha zam yapmak da faiz olur. Ancak, ödeyemeyen bu borçluya biraz daha mühlet vermek için, ödeme tarihinden itibaren borcu altın fiyatına çevirip, ödeyeceği güne kadarki enflasyon farkını almak caiz olur. Böylece borçlu biraz daha zaman kazanır, alacaklı da maruz kalacağı enflasyonist ziyandan bir ölçüde korunmuş olur. İki taraf da zihnen rahat edebilirler.
  Selam ve dua ile. (Ahmet Şahin, 4-2007)
  Kredi kartı ile borçlanmada eğer borç, “süresi içinde, faiz tahakkuk etmeden, süresi geçtiği için borç faizli krediye dönüşmeden” ödenirse bu alım-satımda bir sakınca ve günah yoktur. Alınan küçük yüzdeli ek ödeme, parayı tahsil eden, kefalet ve vekalet yoluyla işlemi takip eden kurumun (bankanın) komisyonu; yani para havalesinde aldıkları gibi hizmet ücretidir. Özel Finans Kurumları ise, kart hamilini vekil kılarak malı aldırıp sonra onlara satmak şeklinde işlem yapmakta, satarken bir kâr koymaktadırlar. Vade farkı faiz değildir, malı para ile sattığınızda faiz oluşmaz. (Hayrettin Karaman)
  Paylaş
  Kredi kartlarıyla taksitli alış veriş yapmak caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kredi kartı bilindiği üzere haramdır. Fakat bazı bankalardaki uygulamalar sayesinde güvenli bir şekilde kullanımı mümkün hale getirilmiştir. Bu bankalardan kredi rahatlıkla kullanılabilir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Torba yasa olarak cesitli idari para cezalarinin ve devlete olan borclarin yapilandirilmasina iliskin duzenlemelerde faizler siliniyor ana borc taksitlendiriyor ama vade farki uygulaniyor bu caizmidir 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Of, çok saçmalamışsınız. Size bir soru sorayım. Allah'ın gücünün her şeye yettiğini biliyoruz, o zaman, Allah yok edemeyeceği bir taş yaratabilir mi? Yaratırsa, yok edemeyeceği için gücü sınırsız olmaz. Yaratamazsa, yine sınırsız olmaz.taksitle altın almak caiz mi hayrettin karaman,  kredi kartıyla altın almak caiz mi,  kredi kartı ile altın almak caiz mi,  kredi kartı taksitlendirme caiz mi,  kredi kartı ile taksitli altın almak caiz mi,  kredi kartı ile alışveriş yapmak caiz mi,  kredi kartı vade farkı caiz mi