Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bebeğin kulağına neden ne zaman nasıl ezan ve kamet okunur ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğin kulağına neden ne zaman nasıl ezan ve kamet okunur ?

  Reklam
  Kulağına ezan ve kamet okuyarak çocuğa isim koymak: Bu adet bizzat Peygamber Efendimizden gelmektedir. Sünen-i Tirmizi’de nakledildiğine göre, Hz. Hasan dünyaya gelince Peygamberimiz onun sağ kulağına ezan okumuştur. Hz. Hüseyin’in rivayetine göre ise Peygamberimiz bu adetlerinin hikmeti hususunda da şöyle buyurmuşlardır:
  “Kimin bir çocuğu olur da, sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursa, o çocuğa ümmüsıbyan hastalığı zarar vermez (cin zarar vermez).”

  Ezan ve kamet çocuğa yapılan ilk iman telkinidir. Çünkü ezanın mana ve muhtevasında tekbir, tevhid, nübüvvet ve namaz gibi dinin esasları bulunmaktadır.
  İsim verilirken, çocuğa güzel, İslami isimlerin verilmesine dikkat edilmelidir. Bu hususta Peygamberimizin birçok tavsiye, ikaz ve tatbikleri vardır. Bu hadislerden birisinin meali şöyledir:

  “Kıyamet günününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyle ise isimlerinizi güzel koyun.”

  Çocuğun isminin doğduğu günün akşamında verilmesi tavsiye edilmektedir; fakat yedinci güne kadar da ertelenebilir.

  Ezan ve kamet işini her kes yapabilir. Namazdan önce okunan kamet sol kulağa okunur.

  Mehmed Paksu
  Paylaş
  Bebeğin kulağına neden ne zaman nasıl ezan ve kamet okunur ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeğin kulağına sol kulağına kamet sağ kulağına ezan okumak sünnettir. Ayrıca bebek doğduğu günün akşamında okunması ve isminin o an verilmesi de tavsiye edilmektedir.bebeğin kulağına kamet nasıl okunur,  bebeğin kulağına kamet getirmek,  çocuğun kulağına kamet getirmek,  bebeğin kulağına ezan ne zaman okunur,  bebeğin kulağına ezan nasıl okunur,  çocuğun kulağına ezan nasıl okunur,  çocuğun kulağına kamet nasıl okunur