Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kolanın (coca cola) terkibinde domuz yağı ve alkol olduğu, ayrıca yazıyı ters okusan Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kolanın (coca cola) terkibinde domuz yağı ve alkol olduğu, ayrıca yazıyı ters okusan

  Reklam
  Kolanın (coca cola) terkibinde domuz yağı ve alkol olduğu, ayrıca yazıyı ters okusan La Muhammed La Mekke yazılmış olduğu söyleniyor doğru mudur?

  Değerli Kardeşimiz;

  Neskafe, kola ve pepsi içmek caizdir. Çünkü içinde domuz yağı veya alkol olduğu kesin değildir. Ancak bazı alimlerimiz bu konularda şüphe olduğu için içilmese iyi olur demişlerdir. Şüpheli şeylerden kaçınmak her zaman daha iyidir. Hatta bazı Hanefi alimleri kahvenin bile haram olduğunu söylemişlerdir. Fakat bu fetvalar genel kabul görmemiştir. Bir Müslüman bu maddeleri içmekle haram işlemiş olmaz. Kimseye bunları içmeyin diyemeyiz. Dinen haram değildir. Ama bunları içmeyen birisini de niçin içmiyorsun diye zorlayamayız.

  Bize göre böyle şeyleri öne sürmek pek doğru olmasa gerek eğer böyle bir niyetleri varsa biz onların bu niyetlerini gerçekleştirmiş oluruz. Eğer böyle niyetleri yoksa kul hakkı geçmiş olur.

  Daha önceden de gördüğümüz bu resmi tekrar inceledik. Üzerinde fazla durmanın onların ekmeğine yağ sürmek olduğunu düşünüyoruz. Reklamlarını bedava bize yaptırmış oluyorlar. Bu nedenle tavsiyemiz, böyle yollarla değil de başka yollarla mücadele etmeliyiz. Binlerce karanlığı yok etmenin yolu bir ışık yakmaktan geçer.

  Elbette kötülüğü ve zulmü kınamalıyız ve onlara yardım edenleri desteklememeliyiz. Ancak bu işi yaparken mukaddes şeylerin kullanılması bize göre pek hoş değildir.

  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Kolanın (coca cola) terkibinde domuz yağı ve alkol olduğu, ayrıca yazıyı ters okusan Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  coco cola çok sevmeme rahmen içindeki maddelerden dolayı bir senedir içmiyorum..

  paylaşim için teşekkürler.. 3. 3
  Önemli bir konu Mevlam razı olsun..kolanin terkibi,  coca cola domuz yağı,  cola domuz,  colanın yağı,  nescafelerin içinde domuz yagı varmıdır,  nescafede domuz varmı,  nescafe de domuz yağı var mı