Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bütün Peynirler Helâl Değil mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bütün Peynirler Helâl Değil mi?

  Reklam
  Bütün Peynirler Helâl Değil mi?

  Peynir üretimi, sütü kestirmek yada pıhtılaştırmak için enzimlerin kullanılmasını ve çeşitli fonksiyonlar için diğer katkı maddelerinin ilavesini gerektirir. Enzimler, hayvandan, sevzeden ve mikrobiyel unsurlardan elde edilir. Hayvan unsuru domuzları ve danaları içermektedir. Domuzlardan elde edilen enzime pesin denmektedir ve haramdır. Diğer bir enzim yine domuzlardan ve genç dana (buzağı) dan elde edilir ki buna lipaz adını alır. Lipazın bir çeşidi mikroorganizmalardan elde edilir ki bu helâldir.

  Rennet, genç dana(buzağı) şirdeninden kıyılıp, kurutulma işlemi ile elde edilir. Aktif enzimin ismi Kaymosindir. Bugün arıtılmış kaymosin mikroorganizmaların genetik değişimi yolu ile de imal edilmektedir. Dana rennet ise halen bazı özel peynir ürecileri tarafından kullanılmaktadır.

  Ayrıca, lipaz gibi domuz enzimleri de bazı peynir çeşitlerinde kullanılmaktadır.

  Ülkemizde, maalesef büyük ölçüde peynir mayaları dışarıdan ithal edilmektedir ve maalesef ithal eden firmaların çoğu İslâmi kurallara dikkat etmemektedir. Peynir üreticileri de bu mayaları peynir üretimlerinde kullanaktadırlar. Kısa bir zaman önce bazı firmalar ürettikleri peynir etiketlerinde İslâmi kurallara uygun maya kullandıklarını belirtiyorlardı. Hatta mayalarını kendileri üreten firmalarımız vardı.

  Bugün piyasada satılan peynirler üzerinde müslümanlar olarak karamsar ve dikkatli olmak zorundayız. Satıcılardan ve üreticilerden, maya konusunda ve diğer katkı maddeleri konusunda müslüman tüketiciler adına duyarlı olmalarını istemek önemli bir görevdir.alıntı


  Paylaş
  Bütün Peynirler Helâl Değil mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ben Fransada kaliyorum, ve aldigim peynirlerin mayasina dikkat ediyorum, bazen mayasi hayvansal degil ve yaziyor üzerinde ama çok zor bir durum : hazir pizza alamiyorum, veya peynir içieren baska hazir gidalar, ne yazzikki çevremdekiler bu konuya hiç duyarli degil.
  Sadece peynir degil , bütün aldiklarimiza dikkat etmeye çalisiyorum ve her zaman ayni gidalari tüketiyoruz. Firmalara baski yapmamiz lazim , kullandiklari malzemelerde hayvan yagi olup olmadigini belirtmeleri için.