Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Aldığım bazı maddelerin üzerinde tereyağı katkısı olduğu belirtiliyor, yada burada te Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aldığım bazı maddelerin üzerinde tereyağı katkısı olduğu belirtiliyor, yada burada te

  Reklam
  Aldığım bazı maddelerin üzerinde tereyağı katkısı olduğu belirtiliyor, yada burada tereyağı olarak satılan ürünleri

  Muhterem Kardeşimiz;
  Öncelikle İslamî hassasiyetinizden dolayı sizleri hem tebrik ediyor hem teşekkür ediyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Vanilya, vanilin, etil vanilin tabii yapıları itibari ile haram değildirler. Ancak bazı üretici firmalar alkol içerisinde muhafaza ederek pazarlıyorlar. Bu şekilde olanlar haramdır. Ancak gıda üreticileri etiketlerinde maalesef bu ayrıntıyı belirtmiyorlar. Bu durumda o gıda maddesi şüpheli duruma giriyor. Tahkik ettik ve alkollü olmayanın kullanıldığını öğrendik o zaman helal olur, yok alkollü olanın kullanıldığını öğrendik o zaman da haram olur.

  Her Butter tereyağ demek değildir. Mesela cacao butter gibi. Katı olarak elde edilen tabii yağlara da butter ismi kullanılmaktadır.Hakiki tereyağı, bildiğimiz kadarı ile dünyanın neresinde olursa olsun yenir diye düşünüyoruz.

  Her aroma haramdır demek yanlış olur.Bu konuda sitemizdeki yazıları biraz daha dikkatli okumakta yarar var.

  Dondurma,bugün için büyük küçük hepimiz için netameli bir gıda maddesi oldu. Emin olmadığımız yerlerden kesinlikle almamalıyız. Yapabilirsek evimizde kendimiz yapmalıyız. Türkiye'de Ülker'in Golf dondurmaları etiket yazılarına, sahiplerine gösterilen hüsn-ü zanna dayanarak yenebilir diyoruz.

  Pasta konusu, biliyorsunuz çok çeşitli maddeler kullanılarak üretiliyor. Pastacının İslamî hassasiyetine bağlı olarak meseleye bakmamız gerekir. Güvendiğimiz bir kimse ise, yemeye ruhsat olur.

  Kozmetik ve temizlik deterjanları için temel bilgileri elimizden geldiği kadar sitemize koyduk. Lütfen bu konu ile ilgili bilgileri bu yazımızı dikkatlice okuyarak almaya çalışın.

  Sakız konusunda da o kadar çok katkı maddeleri kullanılıyor ki kesin bir ifade kullanmamız mümkün değildir.Aromalar,tatlandırıcılar,renklendiriciler ve gliserin gibi yumuşatıcılar ayrı ayrı her marka üründe sorgulanması gerekir. Piyasada Nazar ismi ile satılan sakızı tavsiye edebiliriz.

  Müslüman satıcının veya üretcinin beyanına göre hareket etmek bir ruhsat olabilir. Ancak, nüfus cüzdanında İslam yazan kimi insanların gerçekte dininin PARA olduğu bir devirde yaşadığımızı ve Allah’ın “Ey iman edenler,rızık olarak size verdiğimiz temiz ve helal şeylerden yiyiniz.”(2/172) emri bütün inananlara araştırma görevini de yüklediğini düşünüyoruz.


  Paylaş
  Aldığım bazı maddelerin üzerinde tereyağı katkısı olduğu belirtiliyor, yada burada te Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tereyağı ve benzeri ürünler içerisinde kullanılan malzemeler yazılmadığından bütün ürünler hakkında kesin bir şey söylemek zor eğer herhangi bir maddeden emin olunmuşsa kullanılması caizdir aksi ise caiz değildir.tereyağındaki katkı maddeleri