Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan “İnsanlar uykudadırlar, ölünce uyanırlar.” hadisini nasıl anlamalıyız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  “İnsanlar uykudadırlar, ölünce uyanırlar.” hadisini nasıl anlamalıyız?

  Reklam
  “İnsanlar uykudadırlar, ölünce uyanırlar.” hadisini nasıl anlamalıyız?

  İnsan uykuda iken güzel rüyalar görür, çeşitli beldeleri gezer, muhtelif yemekler yer. Ama bunların hepsi uyanık âlemdeki gerçek şehirlere, hakikî yemeklere nispeten birer gölge gibidir. Onlar insanın karnını doyurmaz, cebine bir şeyler koymaz. Uyandığında gerçek sermayesi ve gerçek gıdası ne ise onlarla baş başa kalır.

  Dünya da ahiret hayatına göre gölge, hatta gölgenin gölgesi. Kabir âlemi âhirete göre, dünya da kabir âlemine göre gölge.

  Bu dünya uykusundan ölümle uyanacak ve gerçek sermayemizi o zaman yanımızda göreceğiz. Bu ise amelimizden başkası değil. Dünyada gördüğümüz helâl ve haram işlere, kabir âleminde iyi ve kötü suretler verilecek. Onlar tâ mahşere kadar bize arkadaşlık edecekler.

  Haşirle, gölge faslı son bulacak ve âhiret dediğimiz gerçekler âlemine kavuşacağız; gerçek varlığı, hakikî saadeti orada bulacağız.


  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)  Paylaş
  “İnsanlar uykudadırlar, ölünce uyanırlar.” hadisini nasıl anlamalıyız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dünyanın çeşitli zevk ve güzelliğine aldanıp ölümü unutmak her an mümkün. Ahiretin ölümün varlığı bilinse de onu tam anlamıyla idrak ederek yaşamak ancak onu yaşadıktan sonra gerçekleşir.insanlar uykudadır ölünce uyanırlar