Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cennette her istediğimiz yerine gelecekse bir müddet sonra sıkılma olacak mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cennette her istediğimiz yerine gelecekse bir müddet sonra sıkılma olacak mı

  Reklam
  Cennette her istediğimiz yerine gelecekse bir müddet sonra sıkılma olacak mı. Orada dünyadaki nimetlerden istifade edecek miyiz?

  “İman edenler ve salih amel işleyenlere altlarından ırmaklar akan Cennetler olduğunu müjdele. Onlar orada bir üründen rızık olarak verildiğinde, ‘bu daha önce bize verilen rızık gibidir’ derler. Onların benzerleri olarak sunulmuştur”1 âyetinin tefsirinde, bu âyette geçen “daha önce verilen rızık” cümlesinde kapalı bırakılan “rızık” kelimesinin dört mânâya ihtimali olduğunu beyan eden Saîd Nursî, bu mânâları şöyle açıklar:

  1- Rızıktan maksat “amel-i sâlih”tir. Dünyadaki salih ameller, yani Allah için yapılan güzel davranışlar, Cennette ebedî rızıklar tarzında sahiplerine ikram edilecektir. Cennet ehli bu ikramdan sonra, “şimdi yediğimiz rızıklar, dünyada yaptığımız amel-i salihin neticesidir” diyecekler. Yani dünyadaki salih ameller, Cennette cisimleşmiş birer sevap kesilmiştir. İşte amel-i salihle Cennet yemişleri arasında bu derece yakın bir bağ bulunmaktadır.

  2- Rızıktan maksat dünyanın yiyecekleridir. Dünyada bize verilen yemek ve rızıklar bunlar gibidir, fakat zevkleri ve tatları arasında dağlar kadar fark var. Cennet ehlinin hayretleri bundandır.

  3-Bu ürünler biraz önce yediklerimiz gibidir; ama mânâları ve tatları farklıdır. Demek suretlerinin aynı olmasıyla ülfet ve alışkanlık lezzeti veriyor; tatları ve zevklerinin farklı olmasıyla da yenilenme lezzeti veriyor. Cennet ehlinin sevinçleri bundandır.

  4- Şimdi yediğimiz meyveler bu dallardaki meyvelerdir. Demek bir meyve koparıldığı zaman, yeri boş kalmıyor. Derhal yerine bir meyve peyda oluyor. Cennetin meyvelerinde noksanlığın olmayışı bundandır.2  Dipnotlar:
  1-Bakara Sûresi, 2/25,
  2-İşârât’ül-İ’câz, s. 203, 204


  Paylaş
  Cennette her istediğimiz yerine gelecekse bir müddet sonra sıkılma olacak mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c razı olsun.Rabbim salih ameller işleyen kullarından eylesin.Rabbim bizi o güzel cennetine almayı nasib etsincennette her istediğimiz olacak mı,  cennette istediğimiz,  cennete her istedigimiz olacakmi youtube