Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cehennemde olanlar belli bir sure sonra azaba alışacaklar deniyor. Bence bu onlar içi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cehennemde olanlar belli bir sure sonra azaba alışacaklar deniyor. Bence bu onlar içi

  Reklam
  Cehennemde olanlar belli bir sure sonra azaba alışacaklar deniyor. Bence bu onlar için azabın hafiflemesi manasına geliyor. Sizce nasıldır ayet veya hadislerle izah ederseniz sevinirim.

  Cehennem küfrün cezasıdır ve ebedîdir. Dünyada iman etmeden ölen bir insan o azap diyarında ebediyen kalacaktır. Bir ayet-i kerimede onların ciltleri yandığında yenileneceği böylece ebediyen azap çekecekleri haber verilir. Cehennem azabı denilince ilk akla gelen maddi azaptır, ateş azabıdır. Bunun yanında sürekli karanlıkta kalma azabı, cennetten ebediyen mahrum kalma azabı gibi farklı azaplar da vardır. Bunlardan bedenin ateşle azap çekmesine, keşif ehli bazı evliya, ancak Allah’ın bileceği çok uzun bir süreden sonra bir derece alışılacağını ve ateşle bir nevi ünsiyet edileceğini haber vermişlerdir.

  Nur Külliyatında da bir mektupta bu konuya kısaca değinilir ve bu haberin kaynağı olarak, “Hadisin işaretinden anlaşılıyor.” kaydı düşülür. Buna göre bu konuda sarih bir ayet ve hadis olmamakla beraber bir hadisin işarî manasından hareketle ve keşfe dayanarak bir haber verilmiştir. Bu haberden Muhyiddin Arabâ hazretleri de çokça söz eder. Hatta o daha da ileri giderek “bir nevi ülfet” yerine “bir nevi zevk alınacağından” bahseder.

  Elbette ki bu ülfet ve bu zevk dünyadaki bazı hayvanların bizim çok iğrendiğimiz hayat ortamlarına alışmaları yahut ondan zevk almaları cinsinden olsa gerek. Cennetin o tariflere sığmaz zevkleri, orada yapılacak peygamber sohbetleri ve nihayet bütün cennet lezzetlerini geri bırakan Rü’yetullah lezzeti dikkate alındığında cehennem ehlinin o ülfet ve lezzetlerinin gerçek manada bir lezzet ve zevk olamayacağı anlaşılır. Sözü edilen hadis hakkında Nur Külliyatında bir açıklama yapılmamış. Ancak Muhyiddin Arabi hazretlerinin bu ve benzeri konularda sıkça nazara verdiği bir hadis-i kutsî var: Rahmetim gazamızı geçti. Üstadın sözünü ettiği hadis de bu olsa gerek.

  Şunu da önemle belirtmek isteriz: Bu gibi konular ne imana, ne de ibadete konu teşkil ederler. Dolayısıyla bu konularda, aksi fikri savunan kişilerle bir tartışmaya girmenin gereksiz olduğunu düşünüyoruz.
  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)  Paylaş
  Cehennemde olanlar belli bir sure sonra azaba alışacaklar deniyor. Bence bu onlar içi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cehennem ateşi bu dünyadaki ateşten yetmiş misli daha sıcak olduğu söylenmektedir. Neticede bu dünyadaki ateş de olsa insan bu acıya dayanamaz.